Aktualności

INICJATYWA ODDOLNA to nie jest jednorazowe wydarzenie!

03.04.15

Czyli o konkursie Mikrodotacji Wielkopolska Wiara z Dorotą Surma z Centrum PISOP rozmawia Piotr Kotlarek.

Piotr Kotlarek: Centrum PISOP ogłosiło właśnie konkurs Mikrodotacji Wielkopolska Wiara. Można pozyskać nawet do 5000 zł na realizację tzw. inicjatyw oddolnych. Jak rozumieć to hasło?

Dorota Surma: Celem naszego konkursu jest aktywizacja społeczności lokalnych, włączanie mieszkańców wsi, gminy, osiedla, czy też przedstawicieli określonych grup w rozwiązywanie problemów. Problemów, które dotyczą ich samych. Dlatego odpowiadając na pytanie w jednym zdaniu można powiedzieć, że inicjatywa lokalna polega na realizacji przedsięwzięć, w których mieszkańcy, czy też wskazane grupy społeczne biorą sprawy w swoje ręce.

Możemy w takim razie zorganizować grupę złożoną z przedstawicieli mieszkańców wsi, którzy chcą wspólnie wyremontować świetlicę wiejską?

Przykładowo. Dla nas nie jest ważne co będziemy robić, ale jaki jest cel działania, kto będzie to robił, jak to zostanie zaplanowane. W inicjatywie oddolnej istotne jest czy przysłowiowy Kowalski zamierza rozwiązać problem sam, czy też w rozwiązanie problemów włączy osoby, których sytuacja ta dotyka. Dla nas oczywiście ważne jest to wspólne działanie, włączanie, aktywizowanie.

Każdy pomysł jest możliwy do zrealizowania w ramach Wielkopolskiej Wiary?

Każdy, który wpisuje się w obszar pożytku publicznego. Obszar ten jest szczegółowo opisany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 4). Jednak katalog wyboru jest dość szeroki, znajdujemy tam m.in. pomoc społeczną, sport, kulturę, edukację.

W Regulaminie Konkursu wskazano, iż projekty nie mogą mieć charakteru jednorazowej inicjatywy, czyli festynu dla mieszkańców zorganizować nie możemy?

To zależy. Jak wspomniałam dla nas najważniejsze jest zaangażowanie wspólnoty lokalnej w rozwiązywanie problemów, które je dotyczą. Dlatego musiałabym się dowiedzieć dlaczego projekt jest potrzebny społeczności? Jeśli potrzebą byłaby przykładowo integracja mieszkańców danej wsi, to mogę teoretycznie założyć realizację projektu, gdzie przedstawiciele wsi będą się spotykać, planować, przygotowywać, promować, a finalnym elementem będzie wspomniany festyn. Musimy opisać w jaki sposób realizacja naszego projektu zwiększa zaangażowanie obywateli w życie publiczne. Samo zaproszenie mieszkańców na festyn z pewnością nie przełoży się na ten cel. Jednak już wspólne prace, integracja wokół tego wydarzenia już tak.

Jaki jeszcze charakter mogą  mieć projekty tworzone w odpowiedzi na Konkurs?

Możliwości jest naprawdę wiele. Nie chciałabym tu mocno zawężać, jednak przykładowo mogą to być projekty szkoleniowe, integracyjne, sportowe, kulturalne. W projekty można włączać określone grupy tj. dzieci, rodziców, osoby starsze, młodzież. Najważniejszy jest problem, który chcemy rozwiązać, sytuację, którą zamierzamy zmienić naszym projektem oraz wspólna inicjatywa grupy, wspólnoty. Na naszej stronie www.pisop.org.pl/FIO przygotowaliśmy opis dobrych praktyk, które też mogą być inspiracją do planowania działań. Są tam też projekty Wielkopolskiej Wiary z 2014 roku!

Ile projektów pozyska dofinansowanie?

W tym roku udzielimy minimum 160 Mikrodotacji. Jednak poza projektami w obszarze pożytku publicznego o Mikrodotacje aplikować mogą młode organizacje pozarządowe na realizację projektów skierowanych na rozwój np. doszkolenie pracowników, doposażenie w sprzęt, jednak o tym opowiem w kolejnym razem.

Projekty w ramach Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara można składać do 17 kwietnia do godziny 15:00.

Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Ostatnie

Potrzebujesz porady? Szukasz dotacji?

kalendarz wydarzeń

« listopad 2018 »
ND PN WT ŚR CZ PT SO
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Projekty

  • Leszczyńskie Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych
  • LOWES – Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
  • Centrum Edukacji Heweliusz

Należymy do sieci SPLOT

splot