Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Tytuł projektu

Jerzykowe domki

Kto realizuje działania? 

Stowarzyszenie 4activelife

Miejsce działań

Mosina

Do kogo skierowane są działania? 

Projekt kierowany jest do dzieci  - uczniów mosińskiej szkoły podstawowej oraz dorosłych mieszkańców Mosiny, szczególnie Osiedla Przy Strzelnicy, i wszystkich, którzy będą zainteresowani umieszczeniem na swoich domach budek lęgowych dla jerzyków.

Jakie działania założono?

W projekcie pomysłodawca – grupa nieformalna chciałaby aktywnie zaangażować najpierw dzieci w budowę, a później dorosłych w zawieszenie domków lęgowych dla jerzyków.

Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, samodzielnie zmontują domki, a ich praca będzie rejestrowana i prezentowana na profilu projektu. Chętni mieszkańcy Mosiny będą mogli otrzymać wykonane i podpisane przez dzieci domki i zamontować je na swoich budynkach. Ich fotografie trafią potem na stronę projektu. Część domków zostanie zamontowana przy wsparciu OSP Mosina na wyższych budynkach miejskich i wspólnot mieszkaniowych.

W ramach projektu zrealizowany zostanie także filmik z instrukcją prawidłowego wykonania oraz montażu takich domków. Oprócz niego na stronie projektu na portalu społecznościowym znajdą się też najważniejsze informacje, praktyczne porady oraz materiały pokazujące ważną role, jaką pełnią w miastach ptaki, w szczególności jerzyki.  

W ten sposób stworzony zostanie internetowy przewodnik dla zainteresowanych podobnymi działaniami.

Co powstanie w wyniku działań? 
Poprzez szerokie, medialne promowanie działań ekologicznych oraz stworzenie "dobrej praktyki" na przykładzie wykonania kilkudziesięciu domków lęgowych dla jerzyków, realizujący projekt chcą stworzyć przyjazną przestrzeń społeczną dla tych małych i bardzo pożytecznych w mieście ptaków, a włączenie dzieci w powstawanie domków będzie najlepszą drogą do skutecznej edukacji ekologicznej, również dorosłych.
Realizatorzy projektu chcieliby ponadto, by poprzez aktywne włączenie się mieszkańców w to działanie poszerzyli oni swoją wiedzę o ekologiczny aspekt obecności ptaków w miastach,  ze szczególnym uwzględnieniem jerzyków, które zajadając owady pozwalają wyeliminować używanie  chemicznych odstraszaczy owadów, nieobojętnych dla ich zdrowia.
Liczą też na stworzenie pretekstu do odnowienia lub nawiązania nowych kontaktów sąsiedzkich podczas wymiany opinii na temat montażu domków dla jerzyków. Ta socjalna potrzeba będzie także spełniona podczas aktywności mieszkańców na stronie projektu, zamieszczanie fotografii, informacji, filmików.
W ten sposób stworzona zostanie gotowa "dobra praktyka" , możliwa do powielenia przez innych, chętnych do realizacji tego typu działań ekologicznych w swoich lokalnych społecznościach.