Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Wesele w Prażuchach czyli projekt Warnik w Cekowie – Kolonii

Wesele w Prażuchach czyli projekt Warnik w Cekowie – Kolonii

Projekt Warnik w Cekowie – Kolonii zaowocował… weselem! I to weselem, na które zaproszony był każdy mieszkaniec regionu. Przybyli goście nie tylko Cekowa – Kolonii, ale także Cekowa i Starych Prażuch. Współpraca kilku sołectw, stowarzyszeń i zespołów śpiewaczych dała rewelacyjny efekt. Aktorzy i widzowie odbyli niesamowitą podróż w czasie i cofnęli się do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Kilka słów o Warniku

Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.

Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 14 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Zrobili konsultacje i zwiększyli dotację

Kiedy rodzi się świetna, oddolna inicjatywa, sprawa musi zakończyć się sukcesem. I właśnie tak było w Cekowie – Kolonii.

Adrian Pera z Urzędu Gminy Ceków – Kolonia projekt Warnik postrzega w bardzo pozytywnym świetle.

– Widziałem ogromne zaangażowanie mieszkańców. Po konsultacjach, zorganizowanych w ramach projektu Warnik, udało nam się przekonać wójta i w budżecie na 2022 rok zwiększyliśmy dofinansowanie dla organizacji pozarządowych o 10 tysięcy zł w stosunku do roku poprzedniego. Na tak małą gminę jak nasza, ta naprawdę spora kwota. Wystarczy wspomnieć, że dotychczas suma dofinansowań wynosiła niewiele ponad 20 tys. zł – mówi Adrian Pera.

W projekt Warnik z ramienia mieszkańców i organizacji pozarządowych zaangażowały się Halina Szczecińska i Katarzyna Koniak. I to właśnie obie panie są sprawczyniami weselnego zamieszania.

Jak sobie obiecała, tak zrobiła

Kiedy Halina Szczecińska gościła w zaprzyjaźnionej gminie Malanów wpadł jej w ręce scenariusz wesela z ubiegłego wieku.

– Na bazie tego scenariusza zrobiono tam wesele. Pomyślałam, że warto byłoby zrobić coś podobnego u nas, ale z rozmachem i koniecznie na na świeżym powietrzu! – mówi Halina Szczecińska.

Swoim pomysłem skutecznie zaraziła członków Stowarzyszenia Razem dla Cekowa, a z czasem wiele innych osób. W grudniu 2021 scenariusz uszyty na miarę Cekowa – Kolonii był już gotowy, a od lutego 2022 roku rozpoczęły się próby.

Przygotowania do inscenizacji wesela z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku wymagały ogromnych zasobów energii. Panie biegały po lumpeksach w poszukiwaniu strojów, a część rzeczy, których nie udało się zdobyć, musiały uszyć. Katarzyna Koniak była w tych działaniach niezastąpiona.

Z tygodnia na tydzień aktorzy zaangażowani w wesele czuli się coraz pewniej.

– Osoby zaangażowane w wesele reprezentowały trzy pokolenia. Najmłodsi byli jeszcze nastolatkami, a najstarsi ludźmi po siedemdziesiątce. Co ciekawe wszyscy świetnie się rozumieli i podczas pracy nad scenariuszem wiele się nawzajem, od siebie, nauczyli – przekonuje Halina Szczecińska.

Zastrzyk finansowy

W kwietniu 2022 Urząd Gminy Ceków – Kolonia ogłosił otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację zadań pożytku publicznego. W maju ogłoszono wyniki. W ramach konkursu, Stowarzyszenie Razem dla Cekowa, zdobyło na realizację wesela 6 tysięcy złotych.

– Ta kwota była solidnym zastrzykiem gotówki. Dzięki niej dopięliśmy całe przedsięwzięcie. Cieszę się, że władze naszej gminy dostrzegają potencjał w ludziach i jeśli widzą oddolne inicjatywy chętnie je wspierają – tłumaczy pani Halina.

Inscenizacja wesela sprzed siedemdziesięciu lat odbyła się 25 czerwca br. na placu przy świetlicy wiejskiej w Prażuchach Starych. Nie zabrakło dawnych obrzędów i ludowych przyśpiewek.

– Starsi byli zachwyceni, bo przypomnieli sobie, jak niegdyś było. Młodsi cofnęli się w czasie i przyjrzeli dawnym tradycjom. Choć przygotowania zajęły nam wiele czasu i kosztowały dużo nerwów jedno jest pewne: warto było wziąć udział w projekcie Warnik. Współpraca samorządu, sołectw, stowarzyszeń, zespołów śpiewaczych w tym naszych Cekowianek oraz Kapeli Ludowej Kalina z Blizanowa przyniosła wymierne korzyści – podsumowuje Halina Szczecińska.

I o to właśnie chodziło w projekcie Warnik. O oddolną inicjatywę, którą mieszkańcy na tyle zainteresują włodarzy, że ci zechcą wesprzeć ją merytorycznie oraz finansowo środkami z budżetu gminy.

Pomysł rodzi pomysł

Najważniejsze jest jednak to, co zadziało się po weselu, bo czerwcowa impreza dała początek kolejnym niesztampowym przedsięwzięciom.

Mieszkańcy Cekowa – Kolonii już teraz przygotowują się do wydarzenia, jakim jest "pierzok". Co się kryje pod tą tajemniczą nazwą? Otóż w dawnych czasach kobiety spotykały się na wspólne darcie pierza i w kobiecym kręgu żartowały, śpiewały i wspierały się wzajemnie. W Cekowie – Kolonii odnowią kobiecy krąg i na bazie tradycji "pierzoka" powstanie przedstawienie.

– Jestem umówiona z panią, która ma zapiski z dawnych lat. Dodam, że podczas wesela świetnie nam się współpracowało z Kapelą Ludową Kalina z Blizanowa, więc i tym razem zaprosimy ich do współpracy – deklaruje Halina Szczecińska.

Co ciekawe to nie jest to jedyna, zapowiadająca się na długofalową, współpraca mająca swoje źródło w projekcie Warnik. Stowarzyszenie Razem dla Cekowa, podczas przygotowań do wesela, nawiązało też bliskie relacje z kołem myśliwskim. Na koniec myśliwi zaproponowali, aby Stowarzyszenie Razem dla Cekowa zostało gospodarzem ich obiektu. Wszystko w ramach barteru. Stowarzyszenie zadba o czystość lokalu, a zamian jego członkowie będą mogli korzystać z obiektu bezpłatnie.

Wzajemna inspiracja

Natomiast na przyszły rok szykowane jest już nowe przedsięwzięcie pod nazwą „Wesoły autobus w gminie Ceków – Kolonia”.

– W tej chwili jesteśmy na etapie pisania scenariusza. Ponieważ w przyszłym roku będą u nas wybory podsumujemy dotychczasowe działania radnych i włodarzy poprzez satyryczny „Wesoły autobus w gminie Ceków – Kolonia” – uśmiecha się H. Szczecińska.

I podkreśla, że Warnikiem warto zarażać mieszkańców innych gmin, nie tylko w Wielkopolsce.

– Bo w ludziach jest potencjał. Inspirujmy się wzajemnie – kończy pani Halina.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Może Cię zainteresować