Celem głównym projektu było zwiększenie ilości i rodzaju usług opiekuńczych świadczonych na rzecz osób starszych z 4 powiatów Wielkopolski – grodziskiego, nowotomyskiego, leszczyńskiego i międzychodzkiego.
Zwiększenie to ma nastąpić poprzez nawiązanie współpracy pomiędzy Ośrodkami Pomocy Społecznej i lokalnymi organizacjami pozarządowymi lub spółdzielniami socjalnymi, które działają na tych terenach.
W projekcie zostały zaplanowane 4 fazy jego realizacji:
- Faza diagnozy i planowania – podczas pierwszego spotkania współpracujące ze sobą podmioty wypracowywują szczegółową diagnozę potrzeb osób starszych w zakresie usług opiekuńczych na terenie wybranej gminy. Na podstawie tej diagnozy zostanie przeprowadzone kolejne spotkanie, którego efektem będzie szczegółowy plan wsparcia świadczenia takich usług przez lokalną ngo/spółdzielnię socjalną.
- Faza edukacji – to czas na przeprowadzenie szkolenia specjalistycznego, którego charakter został określony na podstawie przeprowadzonej diagnozy. Szkolenie ma na celu wzmocnienie umiejętności organizacji pozarządowych lub spółdzielni socjalnych do świadczenia usług opiekuńczych. W ramach projektu mogą one wykorzystać bon szkoleniowy w wysokości 2 000 złotych!
- Faza wdrożenia – jest to etap realizacji opracowanego planu, czyli dostarczania usług opiekuńczych dla osób starszych na terenie wybranej gminy. Na to działanie podmioty współpracujące mogą otrzymać pomoc w wysokości do 5 000 złotych!
- Faza podsumowania – celem będzie ewaluacja etapu wdrażania usług przez podmioty ekonomii społecznej oraz określenie obszarów dalszej współpracy.
Projekt realizowany jest od 1 lipca do 31 grudnia br.
Zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu Maciej Nowickim pod adresem e-mail: maciej.nowicki@pisop.org.pl lub numerem telefonu: 534 205 699.
Projekt pn. “Współpraca się opłaca” współfinansowany jest z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.