Aby pacjent lepiej rozumiał swoje prawa
Prawo do wolności wypowiedzi, sztuki, do nauki i równości, prawa dziecka, osób z niepełnosprawnością, kobiet, mężczyzn – to zaledwie kilka punktów, które prawie 24 lata temu ujęto w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Organizacje społeczne włączają się w upowszechnianie i wdrażanie tych wartości w życie. Pomaga im w tym konkurs grantowy „SPLOT wartości”. - Ludzie czują się lepiej chronieni i traktowani sprawiedliwie, kiedy są świadomi swoich praw – zapewnia Aleksandra Orchowska, wiceprezeska jednej z organizacji, której projekt uzyskał dofinansowanie.
Konkurs ma za zadanie wspierać NGO-sy w promowaniu „unijnego katalogu praw człowieka”. W jego pierwszej edycji przyznano 51 grantów z całej Polski. Jak mówi Stowarzyszenie Centrum PISOP, które opiekuje się projektami z województw wielkopolskiego i lubuskiego: Organizacje społeczne w swojej pracy tak naprawdę codziennie stoją na straży ochrony podstawowych praw człowieka. Reprezentują głosy i niejednokrotnie stają w ochronie słabszych. Pomagają migrantom, usamodzielniają osoby z niepełnosprawnościami, walczą w obronie praw kobiet. Tego właśnie dotyczy Karta Praw Podstawowych EU. Dlaczego więc nie dofinansować tych działań i nie mówić o nich jeszcze głośniej? Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego konkursu.
Wśród wybranych do realizacji projektów znalazła się poznańska *Fundacja ORCHidea, która działa w obszarze zdrowia. - Każdego dnia spotykamy się z ludźmi, zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, którzy oprócz troski o swój stan zdrowia, napotykają trudności natury formalnej. Realizując projekt, chcemy mieć wpływ na wzrost świadomości tych praw i poprawę jakości życia – mówi Aleksandra Orchowska, wiceprezeska zarządu.
Projekt pomaga pacjentom zrozumieć swoje prawa i podejmować bardziej świadome decyzje, dotyczące opieki zdrowotnej. To kluczowe dla zapewnienia sobie odpowiedniego leczenia i opieki medycznej. – Zależy nam na zwiększeniu zaufania do systemu opieki zdrowotnej. Ludzie czują się lepiej chronieni i traktowani sprawiedliwie, kiedy są świadomi swoich praw i mogą je egzekwować – mówi A. Orchowska.
W ramach projektu „Poznajmy nasze prawa zdrowotne”:
• powołano Koalicję Ambasadorów Jakości, która aktualnie zrzesza siedem organizacji pozarządowych
• zorganizowano wystąpienie podczas Komisji Dialogu Obywatelskiego
• zorganizowano cykl spotkań m.in. z mieszkańcami poznańskich DPS (12 z zaplanowanych 30 już się odbyło)
• odbędzie się webinar nt. praw zdrowotnych
• w oparciu o informacje zebrane podczas warsztatów oraz opracowania specjalistów, w tym neurologa, psychologa i neurologopedy, powstanie broszura edukacyjna dotycząca praw pacjenta. Broszurę będzie można otrzymać w formie drukowanej w Fundacji ORCHidea przy ul. Hetmańskiej 15 w Poznaniu w okolicach września-października 2024. Będzie ona dostępna także elektronicznie, na www.fundacjaorchidea.pl
Orchidea jest jedną z pięciu nagrodzonych w Wielkopolsce organizacji.
__
Kilka słów o…
*Fundacja ORCHidea - działa na terenie Wielkopolski i zajmuje się wszechstronną działalnością w obszarze zdrowia. Udziela kompleksowego wsparcia diagnostycznego i terapeutycznego osobom z deficytami neurologicznymi. Prowadzi EPIcentrum Centrum Diagnozy i Leczenia Padaczki, Pracownię biofeedback i mikropolaryzacji Mózgu, Prozdrowotny Klub Seniora oraz działalność edukacyjną ProNeuro, w ramach której wydaje książki oraz prowadzi szkolenia. Celem jej działalności jest poprawa wsparcia zdrowotnego, wzrost wiedzy i świadomości zdrowotnej oraz szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna.
Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.