Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

As Biznesu 31 - Koniec z ubóstwem

W 2020 roku po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z obniżeniem globalnego Indeksu SDG (Sustainable Development Goals – Cele Zrównoważonego Rozwoju). Na spadek wpłynął przede wszystkim wzrost wskaźnika ubóstwa i bezrobocia spowodowany pandemią. Sytuację pogłębił kryzys energetyczny. Powyższe wyzwania podkreśla siostra Chmielewska wskazując, że mamy całe rzesze ludzi, którzy żyją na granicy ubóstwa bądź w nędzy. A Helena Krajewska w Badaniach dodaje, że ostatnie 2 lata przyniosły pierwszy od wielu lat wzrost liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie, co niemal uniemożliwia jego eradykację do 2030 roku. Analizę uzupełnia Ryszard Szarfenberg, który podaje czynniki wpływające na wzrost liczby osób zagrożonych wykluczeniem, podkreślając rolę interakcji między ludźmi w wychodzeniu z kryzysu. Wiadomo, że osoby ubogie przejmą największy ciężar konsekwencji wynikających z trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Jak im pomóc? 

Coraz więcej firm, także za naszym pośrednictwem, łącząc siły z organizacjami pozarządowymi, podejmuje się pomocy w przygotowywaniu posiłków bądź w zapewnieniu wsparcia psychologicznego czy mieszkaniowego dla osób w kryzysie. Są to inicjatywy wolontariackie, których kreatorami np. są pracownicy fabryki Unilever w Poznaniu czy Bank Żywności w partnerstwie z firmami. Pomysłów może być więcej. 

Stowarzyszenie Centrum PISOP łączy firmy z organizacjami wspierającymi reintegrację społeczną i zawodową. Zakupy produktów np. na święta od przedsiębiorstw społecznych, pomoc w przygotowaniu posiłków, organizacja spotkań dla dzieci bądź seniorów – to wartościowe działania, w które firmy mogą się zaangażować przy naszej pomocy. Przyczynią się jednocześnie do osiągnięcia nie tylko celów ONZ, ale celów życiowych osób w trudnej sytuacji. 

Zachęcam do lektury pozostałych artykułów, a nade wszystko do współpracy. Razem możemy więcej! 

dr Ewa Gałka
redaktor naczelna