Bez podziałów na lepszych i gorszych
Co druga osoba z niepełnosprawnością czuje się dyskryminowana i doświadcza niesprawiedliwego traktowania. Często napotyka też na przeszkody w dostępie do edukacji, pracy, czy wypoczynku. Świat się zmienia. Przed nami jednak jeszcze długa droga do jego idealnej wersji, w której każdy czuję się równy. – Niejednokrotnie byłam świadkiem dyskryminacji. Byłam traktowana jako „inna” – mówi Urszula Wujciów, założycielka Fundacji Wbrew Pozorom.
Z pomocą fundacji ma zamiar zapoczątkować zmiany i walczyć o przestrzeganie zasad zawartych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. – Posiadam niepełnosprawność ruchową w stopniu znacznym, która nie przeszkadza mi w czerpaniu z życia garściami. Skończyłam studia pedagogiczne, zrobiłam prawo jazdy, założyłam rodzinę, mam dwójkę dzieci i założyłam fundację. Teraz pragnę działać dalej, walczyć o równe traktowanie wszystkich ludzi, bez podziałów na lepszych oraz gorszych – zapewnia Urszula Wujciów. Założona przez nią organizacja wspiera działania na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej OzN, walczy z krzywdzącymi stereotypami i wyobrażeniami.
Działania świetnie wpisały się w założenia konkursu grantowego „SPLOT wartości”. Fundacja Wbrew Pozorom otrzymała dofinansowanie w ramach jego II edycji. W całej Polsce nagrodzono 48 pomysłów.
W ramach dofinansowanego projektu odbyły się (lub dopiero odbędą):
- warsztaty integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz osób sprawnych. Warsztaty miały na celu promowanie równości oraz sztuki wolnej od ograniczeń, włączenie w czynny udział w życiu społecznym i rozwój zainteresowań. Do poprowadzenia warsztatów zaproszono miejscowych artystów.
- cykl dwóch spotkań z lubuskimi przedsiębiorcami pokazujący dobre praktyki i prawne możliwości zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Do udziału w spotkaniach zaproszeni będą specjaliści, zajmujących się obszarem zatrudniania osób z niepełnosprawnościami (którzy podzielą się korzyściami dla przedsiębiorców płynącymi z ich zatrudniania), przedstawiciele regionalnego oddziału PFRON (którzy opowiedzą o prawnych i finansowych możliwościach zatrudniania osób z niepełnosprawnościami), a także lokalni przedsiębiorcy, zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami lub pracowników z niepełnosprawnością, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami/dobrymi praktykami w tym zakresie.
- wsparcie mentorskie dla 3-5 osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które wezmą udział w działaniach projektu i będą chciały spróbować swoich sił w podjęciu zatrudnienia lub zaplanowaniu ścieżki rozwoju, przełamywania barier. Spotkania będą odbywały się indywidualnie lub grupowo. Wsparcie mentorskie będzie obejmowało spotkania z doradcą zawodowym, couchem rozwojowym, psychologiem, dietetykiem, fizjoterapeutą, a także z prezeską naszej fundacji Wbrew Pozorom.
- kampania edukacyjna dla dzieci przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych, mającą na celu m.in. uwrażliwienie dzieci na niepełnosprawność.
Największym wyzwaniem tego projektu okazało się samo dotarcie do osób z niepełnosprawnością. – Często są one „pochowane” w domach, bez wiary w swoje możliwości. Jednak robimy wszystko, co możemy, aby ich z tych domów powyciągać i pokazać nowe perspektywy – ocenia prezeska.
Efekty projektu są widoczne na stronie internetowej www.wbrew-pozorom.plotwiera się w nowej karcie oraz na fanpage fundacji TUTAJ.
Kilka słów o…
Założycielką fundacji Wbrew Pozorom jest Urszula Wujciów, która jako osoba z niepełnosprawnością, była niejednokrotnie świadkiem dyskryminacji w sferze zawodowej, a także społecznej. Będąc traktowana jako „inna” – zapragnęła zmian. Fundacja organizuje spotkania edukacyjne w tematyce niepełnosprawności oraz warsztaty dla dzieci. Przeciwdziała dyskryminacji i dba o poszanowanie praw człowieka. Działa w obszarze województwa lubuskiego.
Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.