Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Działaj aktywnie na Łazarzu!

Koniec roku nieodłącznie łączy się z podsumowaniami założeń, celów, które postawiliśmy sobie w styczniu. Chcielibyśmy więc zaproponować Wam, mieszkańcom Łazarza, podsumowanie, które może być jednocześnie drogowskazem do prowadzenia nowych działań lub ich kontynuacji w następnym roku.

W nawiązaniu do poprzednich artykułów z dzielnicy Łazarz można zauważyć intensywny rozwój ogrodów społecznościowych.  Ta innowacyjna inicjatywa skłoniła nas do zaproponowania metafory aktywności jako cyklu życia owocodajnego drzewa.

 Zasiej ziarno! Zbierzcie grupę aktywnych ludzi lub dołączcie już do istniejącej grupy! Mogą to być wspomniane w poprzednich artykułach organizacje pozarządowe lub inne podmioty wspierające rozwój i rewitalizację łazarskiej dzielnicy. Jeśli chcecie stworzyć grupę nieformalną i zrealizować swój projekt, możecie skorzystać z infrastruktury udostępnionej Wam do działania –  takiej jak np. ogrody społecznościowe w Parku Kasprowicza, czy przy ulicy Klaudyny Potockiej lub pomieszczenia Inkubatora Kultury PIREUS. Jeśli z kolei do Waszego działania niezbędne jest wsparcie merytoryczne i finansowe, możecie skontaktować się z podmiotami działającymi na terenie dzielnicy takimi jak: OSK Łazarz, Kolektyw Kąpielisko, Stowarzyszenie Łazarz – zakorzenieni w tradycji, Klub Krąg oraz Centrum PISOP, które wspierają inicjatywy oddolne i organizacje pozarządowe lub z Urzędem Miasta Poznania.

Obserwuj jak wzrasta! Wzrost Waszej aktywności ma decydujący wpływ na rozwiązanie zaobserwowanego przez Was problemu w Waszej dzielnicy. Dzięki współpracy między członkami grupy jak i z innymi podmiotami, rozpoczynacie działania na rzecz rozwoju dzielnicy i inicjatyw podejmowanych na rzecz mieszkańców Łazarza. Czy to organizujecie jednorazowe wydarzenie takie jak koncert, czy festyn, czy jest to cykl warsztatów, zajęć i wykładów tworzycie unikatowe działania, których powodzenie jest zależne od Was i Waszych odbiorców. Jest to czas najbardziej intensywnych działań, które dają wiele satysfakcji i przyjemności z ich realizacji. To właśnie w tym momencie możecie obserwować jak rozpoczyna się zaangażowanie, aktywizacja czy wzrost wiedzy i umiejętności Waszych odbiorców! Na tym etapie również możecie liczyć na wsparcie wymienionych wyżej podmiotów. Należy podkreślić tutaj szczególnie bieżące wsparcie merytoryczne Centrum PISOP przy inicjatywach, które mogą być sfinansowane z takich źródeł jak chociażby Konkurs Mikrodotacji Wielkopolska Wiara, czy  z Urzędu Miasta w trybie małych grantów.

Zbierz plony! Jest to ostatni i najprzyjemniejszy dla Waszej aktywności etap, w którym przychodzi czas na podsumowanie założonych celów i przedstawienie efektów Waszej pracy w czasie trwania projektu. Zwiększone zaangażowanie mieszkańców dzielnicy, wzrost ich aktywności w sprawy Łazarza, rozwiązanie ważnych problemów, nabycie przez nich nowej wiedzy i umiejętności, pozwalają na rozwój nie tylko osobowości Waszych odbiorców, ale także Waszego sąsiedztwa. Jeszcze więcej satysfakcji w zbieraniu plonów daje możliwość podzielenia się nimi z innymi osobami, do tej pory nieangażującymi się w Wasze działania. Zebranie plonów w postaci wywiadów, obserwacji, zdjęć, ankiet, z których wynika nie tylko istotność już przeprowadzonych działań, ale także potrzeba ich kontynuacji, wychodząca od dotychczasowych odbiorców. Dla takich efektów warto zaangażować się w aktywność!

Tak jak kończy się ten rok, tak kończymy cykl naszych artykułów na temat aktywności społecznej na Łazarzu, jednak nie kończy się sama nasza aktywność. Wiemy, że podjęcie aktywności wymaga od Was wielkiej odwagi, jednak czekamy na Wasze pomysły i inicjatywy. Pamiętajcie również że, warto mieć na uwadze fakt istnienia podmiotów, jak te opisane przez nas w poprzednich artykułach (więcej informacji tutaj: http://pisop.org.pl/aktualnosci/), które już aktywnie działają na Łazarzu i pomogą Wam w rozpoczęciu projektu i wprowadzeniu w piękny proces sadzenia, obserwacji wzrostu i zbierania plonów podjętej przez Was inicjatywy!

Artykuł powstał w ramach projektu pn. „Cudze chwalicie swego nie znacie”, współfinansowanego ze środków budżetu Miasta Poznania. 

Może Cię zainteresować