Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

Dzieje się w Lesznie!

O tym, że Leszno jest aktywne, nie musimy nikogo przekonywać!

Od końca września 5 leszczyńskich organizacji pozarządowych działających w obszarze pomocy społecznej realizuje inicjatywy dla mieszkańców!

Jakie to inicjatywy? Poniżej opisujemy Państwu te działania.

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat” realizuje projekt, którego celem jest podnoszenie umiejętności i kompetencji społecznych oraz poziomu usamodzielnienia w zakresie potrzeb dnia codziennego młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.

Odbiorcami projektu jest młodzież  i osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną z miasta Leszna. Zadaniem zostanie objętych 15 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, które borykają się z problemami w sferze umiejętności i kompetencji społecznych.

W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:

  • dwugodzinny trening nordic walking leśną ścieżką na terenie nadleśnictwa „Karczma Borowa” w okolicy Leszna. Po spacerze dwugodzinna impreza integracyjna na polanie w „Karczmie Borowej”
  • warsztaty w zaaranżowanym mieszkaniu treningowym
  • warsztaty teatralne z wykorzystaniem metody dramy
  • warsztaty plastyczne mające na celu artystyczną próbę wyrażania siebie, swoich uczuć i emocji. Wykorzystanie różnych technik i materiałów plastycznych
  • warsztaty muzyczne mające na celu wyrażanie siebie, swoich emocji i uczuć poprzez taniec i śpiew przy wtórze muzyki

Fundacja StrefaPL realizuje projekt, którego celem  głównym jest  aktywizacja  społeczna  i wzrost zaradności psycho-społecznej 15  osób  z miasta Leszno w okresie 2,5 miesięcy poprzez udział w warsztatach.

Odbiorcy to 15 osób, w wieku powyżej 18 lat, ze schorzeniami neurologicznymi zaburzającymi funkcjonowanie intelektualne.

Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez grupę osób – mieszkańców Leszna, którzy zmagają się z niepełnosprawnością wynikającą ze schorzeń na podłożu neurologicznym.

Działania:

  1.  Warsztaty rehabilitacyjne, podczas których uczestnicy będą aktywizowani i wzrośnie ich zaradność psycho-społeczna poprzez poprawę funkcjonowania intelektualnego i interpersonalnego. Program zajęć jest dostosowany do indywidualnych możliwości każdej z osób niepełnosprawnych  i uwzględnia jego bieżące potrzeby (np. konieczność radzenia sobie w czynnościach domowych przez większość dnia, kiedy inni członkowie rodziny są w pracy) i zakładane cele (np. samodzielne robienie zakupów, samodzielność w czynnościach domowych lub powrót do pracy zawodowej).
  2.  Warsztaty dla rodzin i bliskich – dzięki warsztatom osoby nabędą wiedzę i umiejętności w obszarze wspierania i aktywizowania osób niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie ECHO realizuje projekt, którego odbiorcą jest 20 mieszkańców Leszna, w wieku 18-75lat znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, korzystających z pomocy społ. w Lesznie.

Celem projektu jest aktywizacja 20 osób korzystających z Pomocy Społecznej w Lesznie oraz zaangażowanie ich w działania użyteczne społecznie jako formę przeciwdziałania powstawania i/lub pogłębiania zjawiska wyuczonej bezradności.

Działania w projekcie opierać się będą na:

– spotkaniach integracyjnych, warsztatów rozwojowych, jak i bezpośrednich działań na rzecz społeczności lokalnej, m.in:

  1.  spotkania integracyjne dla osób zaangażowanych w realizację zadania
  2.  warsztaty prezentujące aktywność wybranych organizacji pozarządowych działających w obszarze pomocy społecznej.
  3.  warsztaty rozwojowe, gdzie uczestnicy będą poznawali swój potencjał m.in. swoje mocne i słabe strony, usposobienie, predyspozycje itp.
  4.  warsztaty nt wolontariatu, gdzie uczestnicy dowiedzą się, czym jest wolontariat, jakie są jego formy i dlaczego warto podejmować działania wolontarystyczne.
  5.  impreza integracyjna dla członków i sympatyków Stowarzyszenia ECHO, uczestników projektu oraz mieszkańców ulicy Opalińskich w Lesznie.

Stowarzyszenie  “Nasza Alternatywa” realizuje projekt skierowany do młodych osób w wieku 14-22 lata – uczestników zajęć w MCP “Alternatywa” zagrożonych uzależnieniami, demoralizacją, zaburzeniami emocjonalnymi.

Głównym celem projektu jest zaktywizowanie  14 młodych osób –  z zaburzeniami emocjonalnymi  i w zachowaniu oraz chętnych do wspierania dzieci w rodzinach zastępczych – jako działania profilaktyczne, zapobiegające uzależnieniom, dysfunkcyjnemu funkcjonowaniu w rodzinie, grupie rówieśniczej i w kontakcie z sobą – celem zapobiegania podobnym problemom u dzieci i młodych osób w rodzinach zastępczych.

Działania w ramach projektu to m.in.:

  1.  przeprowadzenie  szkolenia dla wolontariuszy: I części szkolenia na temat pracy z dziećmi i młodymi osobami przebywającymi w rodzinach zastępczych oraz  II części szkolenia – z zakresu komunikacji, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, kreatywnego motywowania i wspierania podopiecznych, współpracy z rodzicami zastępczymi
  2.  prowadzenie przez wolontariuszy spotkań w rodzinach zastępczych – organizowanie zabaw, udzielanie korepetycji, uaktywnianie podopiecznych rodzin w zajęcia rozwijające pasje i zainteresowania, wspieranie w trudnych emocjonalnie sytuacjach
  3.  prowadzenie superwizji  prowadzonych działań w rodzinach zastępczych
  4.  prowadzenie przygotowanych z pedagogiem MCP „Alternatywa” imprez i zajęć dla podopiecznych wolontariuszy oraz całych rodzin zastępczych – przygotowywanie imprez i zajęć oraz ich koordynowanie,   przygotowanie i przeprowadzenie imprezy podsumowującej projekt, przedstawienia, występy uczestników projektu – wolontariuszy, podopiecznych oraz grup działających.

Stowarzyszenie “Wygraj Siebie” realizuje projekt mający na celu zmniejszenie poczucia osamotnienia, zwiększenia pewności siebie oraz przełamywania barier społecznych wśród 15 os. 60+ z Leszna.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu będzie 15 seniorów zamieszkałych w Lesznie, osoby 60+, które zakończyły aktywność zawodową, a ich jedynym dochodem są skromne renty i emerytury.

Zaplanowane działania w projekcie to m.in.:

  1.  promocja projektu
  2.  rekrutacja uczestników
  3.  integracja uczestników projektu – przedstawienie celu, korzyści z udziału, docelowo stworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca spotkań osób 60+, w którym uczestnicy będą się spotykali po zakończeniu projektu.
  4.  warsztaty fotoreporterskie – celem zajęć jest zaznajomienie seniorów z fotografią w dzisiejszym świecie mediów, tworzeniem fotoreportaży. Uczestnicy zajęć zostaną zapoznani z pracą dziennikarzy a następnie sami wcielą się w rolę fotoreporterów. Zwieńczeniem warsztatów  będzie opublikowanie wybranych zdjęć na łamach Kalejdoskopu Seniora wydawanego  w wersji papierowej i elektronicznej oraz wystawa fotograficzna.

Już wkrótce będziemy informować o działaniach realizowanych w ramach poszczególnych projektów!

Wszystkich chętnych mieszkańców Leszna zapraszamy do uczestnictwa w ww. projektach!

Opisane inicjatywy realizowane są w ramach projektu pn „Regranting w Lesznie”, dofinansowanego ze środków Miasta Leszna.

Może Cię zainteresować