Forum Pełnomocników_czek ds. NGO. Dobre praktyki, nowe trendy i programy, które wspierają społeczności!
Już wkrótce w Wielkopolsce spotkają się osoby, które codziennie budują mosty między samorządem a trzecim sektorem. Wspólnie stworzymy przestrzeń do rozmowy o wyzwaniach, rozwiązaniach i przyszłości działań społecznych w naszym województwie. Pokażemy wam dobre praktyki, nowe trendy i programy, które wspierają społeczności. Zapraszamy na 10. Forum Pełnomocniczek i Pełnomocników ds. współpracy z NGO!
Kiedy? 22 maja 2025 r.
Gdzie? Centrum konferencyjne Młyńska, ul Młyńska 12
O której? 9.30-15.00 (rozpoczynamy rejestracją uczestników_czek)
Zapewniamy, że udział w Forum to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego pełnomocnika_czki! W spotkaniu udział weźmie około 60 osób z całego województwa wielkopolskiego. Naszym celem jest:
- Wymiana doświadczeń i wiedzy
- Analiza wyzwań dla jednostek samorządu terytorialnego
- Prezentacja programów wspierających NGO (m.in. innowacje społeczne, premia społeczna, program Moc Małych Społeczności)
- Networking i współpraca
- Rozwój kompetencji i inspiracja do działania.
Program wydarzenia:
- 9.30–10.00 – Rejestracja uczestników
- 10.00–10.15 – Otwarcie konferencji
Część dyskusyjna:
- 10.15–11.00
Samorząd wobec nowych wyzwań - dyskusja o aktualnych i nadchodzących wyzwaniach dla jednostek samorządu terytorialnego, w tym: obrona cywilna, deinstytucjonalizacja, innowacje społeczne, centra usług społecznych, plany zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Dyskusja będzie toczyła się wokół planów zmian w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie, zakładającej zwiększenie kompetencji NGO do realizacji usług społecznych, a także wdrażanej ustawy o obronie cywilnej, która na samorządy przerzuca wiele zadań w tym zakresie.
PANELIŚCI:
Adriana Porowska - Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego zabierze głos w zakresie animowania i inicjowania działalności NGO, w tym potrzebie budowania centrów wsparcia NGO.
Grzegorz Grygiel - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu prezentować będzie głos w zakresie innowacji społecznych i konieczności ich wdrażania na poziomie i we wsparciu samorządu terytorialnego.
Waldemar Paternoga - Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu zabierze głos szczególnie w zakresie zmian wynikających z ustawy o obronie cywilnej, ale również o roli NGO w zarządzaniu kryzysowym.
Jan Szyszko - Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej zabierze głos w zakresie możliwości wspierania samorządu w działaniach i aktywizowaniu ekonomii społecznej lokalnie.
Dobrosław Rola - Pełnomocnik wojewody ds. społeczeństwa obywatelskiego WUW w Poznaniu odpowiadający za wsparcie i budowanie relacji między JST a NGO, a także jako przedstawiciel środowiska NGO, zabierze głos wskazujący potrzeby, z którymi NGO się borykają.
Dorota Surma - Członkini Zarządu Stowarzyszenia Centrum PISOP będzie dzieliła się wiedzą z zakresu wieloletniego doświadczenia w zakresie pobudzania aktywności społecznej i deinstytucjonalizacji, będzie również moderowała panel.
Narzędzia i programy wspierające samorządy:
- 11.00–11.30
Innowacje społeczne w praktyce: jak definiować, aranżować i finansować nowe rozwiązania w społecznościach lokalnych
(Agnieszka Gentsch-Piasek, Kierowniczka Działu Innowacji Społecznych w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu
- 11.30–12.00
Premia społeczna: granty dla JST na rozwój usług społecznych i wzmacnianie aktywności mieszkańców (Jan Szyszko, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej)
- 12.00–12.30
Moc Małych Społeczności: nowy program NIW na rzecz pobudzania lokalnej partycypacji i aktywności obywatelskiej (Ewa Kalbarczyk, Wicedyrektorka Narodowego Instytutu Wolności)
- 12.30-13.00
Program Wsparcia Kultury: nowy program na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego, zaplanowany w ramach środków z Krajowego Programu Odbudowy (Marta Cienkowska, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
- 13.00–13.20 – Przerwa kawowa i networking
Panele i warsztaty równoległe (w grupach max. 30 osób):
- 13.20–14.20
Grupa I: Innowacje społeczne w praktyce: jak wprowadzać zmiany lokalnie
(Walking Futbol – Ewa Szmitka, KS Kontra Łódź, Dziewczyny rządzą – Agata Kominiak Fundacja Julii Woykowskiej, Asystent Osoby Starszej Karol Błaszczak – Zastępca burmistrza w Zagórowie, Marzena Rogowska MGOPS Zagórów, Dorota Borowska MGOPS Zagórów, pakiet innowacji związanych z alergią Joanna Kuczyńska Fundacja Allergia).
Grupa II: Ekonomia społeczna jako narzędzie rozwoju lokalnych usług
(Martyna Roga ROPS w Poznaniu, Justyna Gajęcka Fundacja Dzieciaki i Zwierzaki, Natalia Pawlicka Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Błażej Matczuk Urząd Miejski w Obornikach)
- 14.20–14.30 Podsumowanie i zakończenie konferencji
- 14.30- 15.00 Obiad
Współorganizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Realizujemy je w ramach projektu SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS+/FST oraz z budżetu państwa w ramach FEW 2021-2027.