HIPO-koniki leczą i uspokajają
Uczą pokonywać lęki, relaksują i pozytywnie wpływają na stan zdrowia małych pacjentów. Zajęcia odbywają się na zewnątrz, wśród natury, co pozwala oderwać się od monotonnych zajęć w szarym budynku. O zaletach hipoterapii i raczkującej fundacji opowiada Edyta Wawrzyniak, prezeska.
Mowa o Fundacji HIPO-koniki ARNIKI, która powstała, aby integrować osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz dostosować Ośrodek Hipoterapeutyczny ARNIKA w Cielczy (gm. Jarocin) do szczególnych potrzeb. - Praca z osobami niepełnosprawnymi daje nam wiele radości. Czujemy satysfakcję, gdy widzimy ich uśmiechy i postępy, jakie robią – mówi E. Wawrzyniak. Prezeska zapewnia, że przebywanie ze zwierzętami, a szczególnie sama jazda konna uspokaja, relaksuje i odpręża, pomaga rozluźnić mięśnie, nabrać odpowiednią równowagę, a co najważniejsze - daje wrażenie ludzkiego chodu, więc może pomagać w nauce chodzenia.
Mali pacjenci są zachwyceni możliwością przebywania ze zwierzęciem. - Bardzo rzadko reagują strachem czy lękiem. Z biegiem czasu nawet najmniejszy strach mija i wykonują nawet najtrudniejsze ćwiczenia – mówi prezeska. Zajęcia hipoterapii w Ośrodku cieszą się bardzo dużą popularnością. Pojawia się jednak coraz więcej potrzeb. Związanych z budową węzła sanitarnego przystosowanego do OzN, remontem podjazdu dla wózków inwalidzkich, przy pomocy którego część dzieci wsiada na konia, remontem stajni oraz naprawą przeciekającego dachu hali, w której w deszczowe dni odbywa się hipoterapia. – Najbardziej jednak zależałoby nam na współpracy z ludźmi bądź firmami, które chciałyby wesprzeć finansowo nasze działania. Nie wykluczamy również współpracy z innymi, podobnymi do nas organizacjami – mówi E. Wawrzyniak.
Chcesz pomóc? Dane kontaktowe:
- agroturystykaarnika@gmail.com
- 661-887-911
Artykuł powstał w ramach projektu SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS+/FST oraz z budżetu państwa w ramach FEW 2021-2027.