Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Integracja międzypokoleniowa w Ostrowie Wielkopolskim

Integracja międzypokoleniowa w Ostrowie Wielkopolskim

Projekt Warnik w Ostrowie Wielkopolskim pozwolił spojrzeć na organizacje pozarządowe świeższym okiem i miał pozytywny wpływ między innymi na strukturę urzędu. Aktywizacja organizacji pozarządowych oraz rosnąca rola konsultacji społecznych sprawiły, że w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim pojawił się wydział partycypacji społecznej. Przeczytajcie i skorzystajcie z zaproszenia na konferencję, która odbędzie się 9 czerwca w Poznaniu. Przedstawiciele wspomnianego urzędu będą jednym z naszych prelegentów. 

Początkowo, działania w ramach projektu Warnik w Ostrowie Wielkopolskim, miały być skierowane do seniorów. Po głębszej analizie narodziła się idea stworzenia platformy międzypokoleniowej integracji. Bo młodzi i seniorzy wiele mogą się od siebie wzajemnie nauczyć.

Kilka słów o Warniku

Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.

Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia  31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 14 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP. Jakie będą tego efekty? Już można śmiało powiedzieć, że spektakularne.

Polityka senioralna

Ostrów Wielkopolski jest miastem niezwykle przyjaznym osobom w jesieni życia. Nie bez powodu został przyjęty do prestiżowej sieci  „Miast Przyjaznych Starzeniu” Światowej Organizacji Zdrowia. Zasłużył też na wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Gmina Przyjazna Seniorom”.  

Dane demograficzne pokazują, że w Ostrowie Wielkopolskim, tak jak w całej Polsce, społeczeństwo się starzeje, a zwiększająca się z roku na rok liczba seniorów wymaga zaspakajania potrzeb tej grupy.

Aktualnie miasto realizuje program na rzecz seniorów na lata 2019 – 2023.  Pod hasłem „Ostrów Wielkopolski z sercem dla seniorów” kryje się szereg fantastycznych przedsięwzięć od kulturalnych, poprzez sportowe, na prozdrowotnych kończąc. Miasto oferuje dojrzałym mieszkańcom wiele atrakcyjnych rozwiązań. Ale zawsze można pójść krok dalej i… połączyć działania dla seniorów z działaniami na rzecz młodych.

- Do działań na rzecz integracji międzypokoleniowej natchnęło nas uczestnictwo w projekcie Warnik. Właśnie temu służyły konsultacje społeczne, w których uczestniczyli mieszkańcy i organizacje pozarządowe. W takcie konsultacji dowiedzieliśmy się, że niektórzy mieszkańcy mają odczucie, że miasto nazbyt skupia się na seniorach. Podniosły się głosy, że warto byłoby połączyć potrzeby seniorów z potrzebami młodych ludzi – tłumaczy Karolina Krawczyk, dyrektor wydziału partycypacji społecznej Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Temu właśnie ma służyć platforma międzypokoleniowej integracji. Takie działania – jak podkreśla pani Karolina - opłacają się obu stronom. Starsi ludzie mają do zaoferowania młodym swoją mądrość życiową, wszechstronną wiedzę i doświadczenie. Pokazują, że w pewnych kwestiach warto być cierpliwym. Młodzi z kolei zarażają energią, beztroską, witalnością i z łatwością wprowadzają starsze pokolenie w świat nowoczesnych technologii.

W Ostrowie Wielkopolskim, w projekcie Warnik, mieszkańców reprezentowała Małgorzata Hnatyk, a przedstawicielem NGO był Eugeniusz Śniegocki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim. Ich współpraca z urzędem, podobnie jak wsparcie merytoryczne Centrum PISOP, pozwoliło przedstawicielom miasta spojrzeć na międzysektorową współpracę świeższym okiem.

Wydział zamiast referatu

Co jeszcze wniósł projekt Warnik do  Ostrowa Wielkopolskiego? Zrodziła się ciekawa impreza pod nazwą „Pozarządowi potrafią”, czyli piknik organizacji pozarządowych.

- Inauguracyjna impreza odbyła się we wrześniu 2021 roku i wszystkim się spodobała. Na tyle, że trafiła już do naszego miejskiego kalendarza wydarzeń. Chcemy, aby odbywała się w pierwszą sobotę września, gdy wszyscy wracają z wakacji i często szukają nowych aktywności dla siebie. Mogą to znaleźć właśnie w ofercie organizacji pozarządowych – mówi Karolina Krawczyk.  

Warnik miał także pozytywny wpływ na strukturę urzędu. Aktywizacja organizacji pozarządowych oraz rosnąca rola konsultacji społecznych sprawiły, że w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim pojawił się wydział partycypacji społecznej.

 - Komórka, którą kieruję, do niedawna była referatem ds. organizacji pozarządowych i polityki senioralnej. Teraz przemianowano go na wydział partycypacji społecznej, którego zadaniem jest współpraca z mieszkańcami w zakresie współzarządzania miastem. To ogromna wartość dodana projektu Warnik  – podkreśla  Karolina Krawczyk

Czekają na pomysły

Teraz ostrowski magistrat ogłosi otwarty konkurs ofert na działania międzypokoleniowe.

- Bardzo luźno formułujemy temat konkursów, ponieważ chcemy dać organizacjom pozarządowym pole do kreatywności. Nie chcemy niczego narzucać. Im mniej sugerujemy, tym atrakcyjniejsze pomysły się rodzą. Na takie właśnie liczymy – podsumowuje K. Krawczyk.

Fot.: arch. Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.


Projekt realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool,  z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Może Cię zainteresować