Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Karta na stół, czyli szczere rozmowy o życiu

Karta na stół, czyli szczere rozmowy o życiu

Stworzyli serię podcastów dotyczących praw dzieci, zdrowia psychicznego, osób w kryzysie bezdomności czy niedyskryminacji. Mocno wierzą w sensu projektu, zainspirowanego Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. - Chcemy pokazać, co ona zawiera i że tak naprawdę chcemy według niej postępować, bo opisane w niej zagadnienia, wartości, wpływają na jakość życia naszego, jak i całego społeczeństwa lokalnego – mówią Agata Karchut i Marcin Olechnowski, autorzy projektu „Karta na stół!”.


Karta na stół! to seria audycji i „życiowych podcastów” z działaczami społecznymi i ekspertami. Poprzez angażujące i wrażliwe rozmowy, wzbogacane przykładami z życia i dobrymi praktykami, słuchacze nabierają większej świadomości tego, że prawa podstawowe to zbiór wartości, które łączą nas wszystkich. Autorem pomysłu jest Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „SPLOT wartości”. W jego pierwszej edycji przyznano 51 grantów z całej Polski.

Wśród tematów podcastów są prawa dziecka, zdrowie psychiczne młodzieży, godne życie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, edukacja, kryzys bezdomności, ochrona danych osobowych, równość wobec prawa i niedyskryminacja. 

Na projekt składa się 12 podcastów publikowanych co dwa tygodnie, aż do połowy czerwca 2024. Jego pomysłodawcami i realizatorami są Agata Karchut i Marcin Olechnowski. - Tworzenie podcastów jest bardzo angażujące: poszukiwanie ekspertów, uzgadnianie zagadnień, nagrywanie, montowanie, umieszczanie treści w mediach społecznościowych. Świat mediów nie jest nam obcy, ponieważ od lat działamy w radiu oraz przy tworzeniu filmów. Z drugiej strony jesteśmy pedagogami i społecznikami. Efekt jest więc profesjonalny – mówią. Autorzy głęboko wierzą w sens swojego projektu. Dają z siebie wszystko, bo wiedzą, że robią coś ważnego i wartościowego. - Taki jest też odbiór słuchaczy. Bardzo chcemy, aby było ich dużo więcej, by docierać do szerszego grona. Niestety mimo naszych różnorodnych starań nie jesteśmy w stanie na razie przebić się przez bezlitosne algorytmy – mówią dalej. 


Chcesz usłyszeć efekty działań? Znajdziesz je:

• na Spotify pod hasłem „Karta na stół”

• na kanale YouTube na profilu ZTE Civilitas 

• na portalu MixCloud (podcasty z dobraną pod nie muzyką) 

CIVILITAS jest jedną z zaledwie dwóch nagrodzonych w województwie lubuskim organizacji.

__

Kilka słów o…

Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS istnieje i działa od 27 lat. Zakładali je absolwenci Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka w Warszawie. Misją stowarzyszenia jest dokonać istotnej zmiany w poszanowaniu praw człowieka, rozwoju demokracji oraz kształtowaniu postaw obywatelskich.

Zrealizowanych zostało ponad 70 projektów. Organizacja przez lata organizowała Olimpiadę Wiedzy o Prawach Człowieka, warsztaty w szkołach, konsultacje i porady prawne oraz audycje radiowe. Od ponad 10 lat organizuje w Zielonej Górze Objazdowy Festiwal WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie. Działa w województwie lubuskim, ale poprzez internet i media społecznościowe ma szansę docierać w każdy zakątek świata.

Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.


Może Cię zainteresować