Karta praw podstawowych Unii Europejskiej – nowe fundusze, kierunki działania NGO
Prawo do wolności wypowiedzi, sztuki, do nauki i równości, prawa dziecka, osób z niepełnosprawnością, kobiet, mężczyzn, uchodźców, seniorów – to zaledwie kilka punktów, które 23 lata temu ujęto w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Czy wiesz, że twoja organizacja może pozyskać fundusze na działania, służące wdrażaniu tych wartości w życie? Zapraszamy na jedno ze spotkań.
Działasz w organizacji, która nie boi się wyrażać swoich myśli i chętnie bierze udział w debatach publicznych, reprezentując głosy osób z niepełnosprawnością, rodzin, czy seniorów? Szukasz środków finansowych, które pomogą ci osiągnąć te cele?
Świetnie – to spotkanie jest skierowane właśnie do ciebie.
Zapraszamy na cykliczne szkolenia, które odbędą się w różnych miastach. Poprowadzi je Iwona Janicka - członkini Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Prowadząca opowie m.in. o funduszach, które mają służyć promowaniu praw i wartości wynikających z Karty Praw Podstawowych UE oraz działaniach służących budowaniu potencjału waszej organizacji. Poruszy kwestię kampanii medialnych, debat, działań edukacyjnych, które skutecznie mogą wpłynąć na politykę i procesy decyzyjne.
Jednym z punktów programu będzie też przybliżenie idei konkursu grantowego w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”.
Aby wziąć udział w spotkaniu, należy przesłać zgłoszenie oraz obowiązkowo zgodę na Przetwarzanie danych osobowych w ramach projektu pn. Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami (KLIK).
Na spotkanie zapraszamy w szczególności organizacje, które:
- działają na rzecz osób z niepełnosprawnością, ochrony środowiska, rodziny, seniorów, dostępu do kultury, opieki zdrowotnej, praw kobiet, dzieci, uchodźców
- interesują się działaniami wzmacniającymi ochronę praw odbiorców, na rzecz których działają
- chcą zwiększyć umiejętności, wzmocnić potencjał organizacji do reprezentowania jej interesów, tworzyć debaty publiczne, poruszać ważne problemy
UWAGA! Liczba miejsc na spotkaniach stacjonarnych jest ograniczona. W przypadku zbyt wielu zgłoszeń – będziemy się z Państwem kontaktować telefonicznie, aby potwierdzić udział.
TERMINY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ZGŁOSZENIA:
13 maja KONIN, 9-00-13.00, COP, 3 Maja 1/3, bartosz.jedrzejczak@konin.um.gov.pl
18 maja POZNAŃ, 9.00-13.00, Chwaliszewo 75, piotr.kotlarek@pisop.org.pl
19 maja ZIELONA GÓRA, 9.00-13.00, OWES, ul Dąbrowskiego 41a, a.serba@fundacjacp.org
22 maja KALISZ, 16.00-19.00, COP, ul. Babina 1, g.k.mikolajczyk@gmail.com
24 maja LESZNO, 9.00-13.00, Pl. Metziga 26/6, paulina.matczuk@pisop.org.pl
23 maja ON-LINE, 13.00-.16.00, dorota.surma@pisop.org.pl
W programie m.in.
- Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej
- fundusze przeznaczone na działania, które mają służyć wdrażaniu, promowaniu praw i wartości wynikających z Karty, w tym wymóg respektowania jej postanowień w nowym okresie programowania Unii Europejskiej na lata 2021–2027
- skuteczne techniki i narzędzia partycypacji, włączania się w procesy decyzyjne na szczeblu lokalnym, regionalnym
- inne działania służące budowaniu potencjału organizacji w tym obszarze tj. kampanie medialne, spotkania, debaty, konferencje, działania edukacyjne; tworzenie partnerstw, sieci między organizacjami, badania, analizy i inne działania rzecznicze mające na celu wpływanie na politykę i procesy decyzyjne
- możliwości dla wielkopolskich ngo w ramach funduszu grantowego w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”
O prowadzącej:
Iwona Janicka - członkini Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027, Wielkopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, wieloletnia działania sektora organizacji pozarządowych, specjalizująca się w tematyce rzecznictwa, wzmacniania roli organizacji pozarządowych zarówno w społeczności lokalnej, jak i na poziomie krajowym, w tematyce funduszy europejskich na perspektywę 2021-2027 i KPO, zwłaszcza w zakresie zasad horyzontalnych i warunków korzystania z funduszy unijnych, w tym zagadnienia dot. Karty Praw Podstawowych UE i kluczowych wartości wynikających z traktatów unijnych oraz alokacji przeznaczanych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, edukację i politykę społeczną.