Miejsce tworzone z młodymi ludźmi i dla nich
W poznańskiej dzielnicy Główna powstał pokój, w którym młode osoby spędzają czas wolny, m.in. wolontariacko prowadząc warsztaty dla swoich rówieśników i rówieśniczek.
Pomysł zrodził się trzy lata temu, gdy Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury (które prowadzi społeczne centrum kultury Fyrtel Główna) postanowiło otworzyć się na młode osoby. Wtedy to powstał wolontariat młodzieżowy działający przy Bibliotece Sąsiedzkiej. Młode osoby, w większości bez zamiłowania do czytania i literatury, chętnie angażowały się w jego działania. Ich główną motywacją było spotykanie się w grupie rówieśniczej, a największą gratyfikacją za wykonywane prace okazało się udostępnienie im przestrzeni biblioteki. Dzieci i młodzież potrzebowały miejsca, w którym mogłyby spędzać czas wolny. Uruchomiono też „Odyseję Główną”, czyli program wydarzeń dla młodych osób. Organizowano dla nich m.in. gry podwórkowe, połączone z działaniami streetworkingowymi. Grupa młodych osób odwiedzających Fyrtel zaczęła się powiększać.
W międzyczasie organizacja zebrała środki na remont jednego z pomieszczeń swojej siedziby. W ten sposób pod koniec 2024 roku powstała Baza 2.0, która działa w Poznaniu przy ul. Głównej 42. Przestrzenią opiekuje się zespół stowarzyszenia, pełniąc dyżury animatorskie. Z pokoju mogą korzystać młode osoby, które dostarczyły zgodę opiekuna prawnego/rodzica, a to, w jaki sposób spędzają w niej czas, zależy od nich. Mogą grać w gry planszowe, uczyć się, słuchać muzyki, wygodnie rozłożyć się na pufach i odpoczywać lub organizować w ramach wolontariatu własne wydarzenia. - W zeszłym miesiącu Ada przeprowadziła warsztaty z robienia gumek scrunchie, Yana z malowania doniczek, a Gracjan z budowania z klocków lego – wymienia Maria Lehmann, animatorka młodzieżowa.
Aktywność młodych osób z Głównej nie jest tylko wynikiem tego, że mają swoje miejsce, choć bez wątpienia jest to czynnik sprzyjający ich aktywizacji. To przede wszystkim zasługa ostatnich trzech lat poświęconych na to, aby wzajemnie się poznać i wypracować relacje oparte na otwartości i zaufaniu.
Poza tym niezwykle ważne było sieciowanie się z organizacjami, które pracują z młodymi osobami. Dużą inspiracją były Fundacja Ładne Historie i ich działalność na wrocławskich podwórkach, poznański Rezerwat, który wykorzystuje metodę streetworkingu, oraz Wymiennikownia, czyli Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Gdyni. Wizyty studyjne czy zwykłe rozmowy okazały się bezcenną wymianą doświadczeń i dobrych praktyk oraz wsparciem w sytuacjach wątpliwości lub niewiedzy.