Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Niewiedzą poranieni

Niewiedzą poranieni

Podejmują działania na rzecz szczęśliwej i świadomej rodziny. Wspierają osoby z doświadczeniem poronienia oraz straty okołoporodowej. Doskonale widzą, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tym trudnym temacie. Poznajcie Fundację Gonito z Poznania.


Gonito dba o rodzinę na każdym etapie jej istnienia. Wtedy kiedy nosisz się z zamiarem jej założenia, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem i kiedy już w niej funkcjonujesz, ale przerastają cię pojawiające się wyzwania.

Fundacja jest realizatorem projektu „Niewiedzą poranieni”, który otrzymał dofinansowanie w ramach II edycji konkursu grantowego „SPLOT wartości”. Projekt dotyczy ochrony zdrowia oraz godności człowieka, czyli wartości zawartych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej.  

W praktyce chodzi przede wszystkim o znajomość przepisów w przypadku poronienia oraz martwego urodzenia oraz możliwość skorzystania z nich. - Ma to bezpośrednie przełożenie na sposób kroczenia w procesie żałoby, a tym samym na zdrowie psychiczne pacjentek – mówi Joanna Nowak, prezeska organizacji. Korzystanie z praw daje nie tylko możliwość pozyskania czasu na rekonwalescencję psychiczną, ale też realną możliwość świadomego podjęcia decyzji co do sposobu pożegnania się z dzieckiem nienarodzonym.  

Projekt „Niewiedzą poranieni” objął:

  • kampanię społeczną (liczne materiały edukacyjne w social mediach, karty z kodami QR do pobrania ebooka pt. „Twoje prawa w przypadku poronienia lub martwego urodzenia”,otwiera się w nowej karcie webinary, spotkania i warsztaty edukacyjne w środowiskach lokalnych)
  • współpracę z placówkami medycznymi (szpitalami, gabinetami lekarskimi, klinikami leczenia niepłodości)
  • oraz działania poradnicze (ponad 30 dyżurów prawnych, skierowanych do rodziców doświadczających poronienia lub martwego urodzenia, ale też ich bliskich - aby zwiększyć ich wiedzę o prawach i sposobach wspierania osób po stracie).  

Największą trudnością okazała się ograniczona otwartość niektórych placówek medycznych. - Dotarcie do szpitali wymagało znaczących wysiłków z uwagi na ich obawy przed ingerencją zewnętrzną i potencjalną krytyką. W wielu przypadkach konieczne było przeprowadzenie licznych rozmów i negocjacji, aby przekonać kadrę zarządzającą do wdrożenia narzędzi wspierających realizację obowiązku informacyjnego wobec pacjentów – mówi Joanna Nowak.  

Dużym wyzwaniem była też próba nawiązania współpracy z klinikami leczenia niepłodności, które w większości przypadków nie wykazywały zainteresowania udziałem w projekcie. - Spotkaliśmy się tam z oporem i zamkniętymi drzwiami, co może wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, kliniki te często koncentrują się na sukcesach związanych z leczeniem niepłodności i ciążą, a temat poronień czy martwych urodzeń jest dla nich trudny i potencjalnie niekorzystny wizerunkowo. Po drugie, ich model działania opiera się na narracji skuteczności leczenia, a rozmowy o stratach mogą być postrzegane jako podważanie skuteczności ich metod. Po trzecie, kliniki te działają w dużej mierze w sektorze prywatnym i mogą obawiać się, że otwarcie tematu praw pacjentów po stracie wpłynie na ich relacje z pacjentami lub postrzeganie ich usług – wymienia prezeska. 

Pomimo wymienionych trudności, projekt pokazał, że konsekwentne działanie i budowanie relacji z placówkami medycznymi może przynieść realne efekty. Ważne jednak, aby nie bać się dialogu.  


Zainteresowały cię działania fundacji? Zajrzyj na jej profil na Facebooku - KLIK.

Potrzebujesz wsparcia? Do końca maja 2025 roku możesz skorzystać z nieodpłatnej pomocy w ramach dyżurów prawnych, poświęconych prawom w przypadku poronienia lub martwego urodzenia. Kontakt TUTAJ.

E-booka „Twoje prawa w przypadku poronienia lub martwego urodzenia” możesz pobrać stąd. 

__ 

Fundacja Gonito - podejmuje działania na rzecz szczęśliwej i świadomej rodziny. Jej załoga wierzy, że nie ma jednego właściwego przepisu na owe szczęście, dlatego korzysta z różnych narzędzi wsparcia i zasobów, tak aby każda rodzina mogła znaleźć to, co najlepiej odpowiada jej unikalnym potrzebom i wartościom. Fundacja przede wszystkim wspiera osoby z doświadczeniem poronienia oraz straty okołoporodowej, m.in. edukując, wydając publikacje, prowadząc darmową grupę wsparcia dla osób z doświadczeniem straty, warsztaty arteterapii czy tworząc Aniołkowe Pudełka. 

Realizuje też szereg działań, mających na celu wsparcie rodziców w zderzeniu z rodzicielską rzeczywistością czy wymianę młodej energii z dojrzałą mądrością, aktywizując seniorów przy udziale młodego pokolenia. Działania stacjonarne realizuje na terenie Miasta Poznania oraz w gminach ościennych, natomiast odbiorcami działań realizowanych w trybie online czy treści cyfrowych są beneficjenci z całego kraju oraz spoza jego granic. 

Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.

Może Cię zainteresować