Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Ogłoszenie o naborze wniosków na wsparcie reintegracyjne

Ogłoszenie o naborze wniosków na wsparcie reintegracyjne

Stowarzyszenie Centrum PISOP jako Realizator projektu pn. LOWES – Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES Leszno) ogłasza z dniem dzisiejszym, 03.06.2024 r. nabór wniosków na wsparcie reintegracyjne.  


Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, do wyczerpania środków. 

Wnioski na wsparcie reintegracyjne dotyczyć mają działań z zakresu reintegracji społecznej i reintegracji zawodowej, skierowanych bezpośrednio do pracownika i/lub zespołu odbiorcy wsparcia reintegracyjnego (przedsiębiorstwa społecznego). 

Wydatki w ramach wsparcia reintegracyjnego mają na celu zwiększenie możliwości udziału w życiu społecznym i zawodowym osoby objętej Indywidualnym Planem Reintegracyjnym.


Kto może składać wnioski

Wsparcie reintegracyjne dotyczy wyłącznie nowo utworzonych miejsc pracy w przedsiębiorstwie społecznym i może być świadczone również bez przyznawania wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsca pracy. 

Wniosek może składać przedsiębiorstwo społeczne z subregionu leszczyńskiego (powiaty: gostyński, grodziski, kościański, leszczyński i miasto Leszno, międzychodzki, nowotomyski, rawicki, wolsztyński), które utworzyło nowe miejsce pracy dla osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym, tj.:

1. Osoba długotrwale bezrobotna  

2. Osoba z niepełnosprawnością  

3. Absolwent Centrum Integracji Społecznej 

4. Absolwent Klubu Integracji Społecznej 

5. Osoba uprawniona do specjalnego zasiłku opiekuńczego 

6. Osoba usamodzielniana 

7. Osoba z zaburzeniami psychicznymi 

8. Osoba, która uzyskała w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.

Szczegółowy opis powyższych przesłanek umieszczono w załączniku.

Pracownik musi mieszkać na terenie subregionu leszczyńskiego.


Na co można otrzymać wsparcie finansowe 

1. W ramach wsparcia reintegracyjnego dopuszczalne jest w szczególności finansowanie następujących kategorii wydatków:

a. Wsparcie specjalistów: doradca zawodowy, trener pracy, coach, psycholog, mentor, superwizor, ekspert przez doświadczenie, grupy samopomocowe.

b. Wsparcie edukacyjne: kursy, szkolenia i warsztaty w zakresie umiejętności społecznych; grupy samokształceniowe; kursy i szkolenia zawodowe; podnoszenie poziomu wykształcenia; spotkania sieciujące; pozostałe formy kształcenia i podnoszenia kompetencji i kwalifikacji.

c. Wsparcie integracyjne (dla pracowników PES/PS): wyjazdy i spotkania integracyjne i integracyjno-edukacyjne; imprezy okolicznościowe; korzystanie z lokalnej oferty kulturalnej (np. teatr, kino, koncerty), grupy samopomocowe.

d. Wsparcie związane z wykluczeniem komunikacyjnym: zakup biletów; dofinansowanie zakupu środka transportu (np. rower, hulajnoga, skuter itp.) .

e. Inne wynikające z IPR.


Katalog wydatków w ramach wsparcia reintegracyjnego ma charakter otwarty, lecz powinien mieć logiczny związek z potrzebami osoby wynikającymi z danych i informacji zawartych w IPR. 

Dopuszczalny jest udział w części działań reintegracyjnych pozostałych członków zespołu Odbiorcy wsparcia reintegracyjnego (przedsiębiorstwa społecznego).


OWES Leszno ściśle współpracuje z podmiotami zatrudnienia socjalnego (CIS, KIS), które dysponują listą specjalistów oraz kursów dla nowozatrudnionych pracowników w przedsiębiorstwie społecznych. 

Lista usług CIS/KIS umieszczona została w załączniku.


Wysokość i czas trwania wsparcia finansowego

1. Dofinansowanie realizacji IPR powiązane jest z wypłatą wsparcia reintegracyjnego.

2. W całym okresie realizacji IPR wynosi średnio 3830,00 zł na jednego pracownika. Maksymalna kwota wsparcia wynosi do 300% minimalnego wynagrodzenia za pracę (zgodnie z wartością tego wskaźnika obowiązującą na dzień podpisania umowy o udzielenie wsparcia reintegracyjnego) na jednego pracownika. 

3. Dofinansowanie przyznawane jest w kwotach netto – podatek od towarów i usług  VAT nie może być finansowany ze środków wsparcia reintegracyjnego.

4. Wydatki w ramach wsparcia reintegracyjnego mogą być ponoszone wyłącznie w okresie realizacji IPR.

5. Potrzeba wybranego wsparcia musi wynikać z zapisów IPR nowo zatrudnionego pracownika.


Procedura naboru wniosków  na wsparcie reintegracyjne

I ETAP

WYBÓR PODWYKONAWCY USŁUGI REINTEGRACYJNEJ

Przedsiębiorstwo społeczne zobowiązane jest w pierwszej kolejności zweryfikować możliwość realizacji usługi - wsparcia/ kursu spośród listy usług oferowanych przez CIS/KIS – lista usług CIS/KIS stanowi załącznik nr 7 do ogłoszenia o naborze.

W tym celu:

  • przedsiębiorstwo społeczne składa zapytanie drogą e-mailową do wybranego CIS/KIS o termin realizacji oraz szczegóły danej usługi wsparcia (m.in. koszt), którą jest zainteresowane;
  • w przypadku, gdy dana usługa oferowana jest przez kilka CIS/KIS zapytanie kierujemy do każdego CIS/KIS, który ma w ofercie daną usługę;
  • CIS/KIS udziela informacji przedsiębiorstwu społecznemu o szczegółach danej usługi (o terminie realizacji, kosztach itp.);
  • brak odpowiedzi CIS/KIS na przesłane przez przedsiębiorstwo społeczne  zapytanie o możliwość realizacji wskazanej usługi w ciągu trzech dni roboczych jest jednoznaczne z odpowiedzią odmowną;
  • w przypadku otrzymania ofert od dwóch lub więcej CIS/KIS przedsiębiorstwo załącza do wniosku wszystkie otrzymane oferty;
  • w przypadku odmowy lub braku odpowiedzi CIS/KIS, przedsiębiorstwo społeczne jest uprawnione do pozyskania trzech ofert potencjalnych wykonawców nie będących podmiotem zatrudnienia socjalnego. Oferty te można pozyskać ze stron internetowych potencjalnych wykonawców. Nie jest dopuszczalne przedstawianie ofert pozyskanych w rozmowie telefonicznej.


II ETAP

ZŁOŻENIE WNIOSKU 

1. Po dokonaniu wyboru usługodawcy w etapie I - przedsiębiorstwo społeczne składa do OWES Leszno prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, tj.:

- ofertą/ami realizacji usługi przez CIS/KIS 

lub w przypadku odmowy realizacji usługi przez CIS/KIS potwierdzenie wysyłki zapytania np. e-mail do CIS/KIS wraz z trzema ofertami potencjalnych wykonawców nie będących podmiotem zatrudnienia socjalnego;

- dokument potwierdzający spełnienie dodatkowych przesłanek przez nowozatrudnionego pracownika zgodnie z art. 2, punkt 6, litery b, d, e, g, h, i oraz l ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (np. zaświadczenie z PUP, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności);

- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis 

- oświadczenie o pomocy de minimis

- oświadczenie dotyczące podwójnego finansowania.


2. Wnioski należy składać w formie papierowej w siedzibie OWES Leszno ul. Słowiańska 59, 64- 100 Leszno lub drogą pocztową na adres ul. Słowiańska 59, 64 - 100 Leszno.


III ETAP

OCENA WNIOSKU

1. Wsparcie udzielone zostanie podmiotom, które:

  • złożą prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, 
  • otrzymają pozytywną opinię OWES Leszno i Specjalistki ds. reintegracji,
  • podpiszą Umowę z OWES Leszno.

2. OWES Leszno wraz z specjalistką ds. reintegracji dokonuje oceny wniosku. 

3. Decyzja o przyznaniu dofinansowania zostanie podjęta na podstawie oceny formalnej i merytorycznej wniosku oraz dostępności środków.

4. OWES Leszno dokonuje oceny złożonych wniosków w terminie 14 dni od wpłynięcia wniosku, maksymalnie do 30 dni od wpłynięcia wniosku.

5. Po uzyskaniu pozytywnej opinii OWES Leszno podpisuje umowę o udzielenie wsparcia reintegracyjnego z przedsiębiorstwem społecznym.


IV ETAP

ROZLICZENIE ŚRODKÓW, REFUNDACJA 

1. Po zrealizowanej usłudze wsparcia reintegracyjnego przez nowozatrudnionego pracownika, przedsiębiorstwo społeczne pokrywa koszty faktury wystawionej przez podmiot zatrudnienia socjalnego (CIS/KIS) lub podmiot komercyjny za zrealizowaną usługę, a następnie przedsiębiorstwo społeczne składa zestawienie poniesionych wydatków w ramach wsparcia reintegracyjnego (zgodnie z załącznikiem w Umowie) z kopią faktur/rachunku do OWES Leszno o refundację.

2. OWES Leszno dokonuje refundacji wydatków przedłożonych przez przedsiębiorstwo społeczne na realizację IPR. Refundacja dokonywana będzie na bieżąco wraz z realizacją założeń wynikających z IPR.


Zapisy końcowe 

1. OWES Leszno  zastrzega sobie prawo do realizacji wsparcia reintegracyjnego pod warunkiem posiadania środków finansowych na udzielenie tego wsparcia.

2. OWES Leszno zastrzega sobie prawo udzielenia wsparcia w kwocie niższej, niż wskazana we wniosku. W takim przypadku podmiot wnioskujący o udzielenie wsparcia zobowiązany jest do przedstawienia zaktualizowanego wniosku. Nieprzedłożenie zaktualizowanego wniosku w wyznaczonym terminie jest jednoznaczne z rezygnacją z przyznanego wsparcia.

3. OWES Leszno zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w niniejszym Regulaminie, wynikających w szczególności z decyzji Instytucji Zarządzającej (IZ), zmian przepisów prawa i wytycznych horyzontalnych związanych z przedmiotowym wsparciem. Wszelkie zmiany Regulaminu mają zastosowanie do wniosków o udzielenie wsparcia reintegracyjnego złożonych po wejściu w życie tych zmian, chyba że konieczność zmian dotyczących wniosków już złożonych i umów zawartych przed wejściem w życie tych zmian wynika z dokumentu, na podstawie którego wprowadzane są zmiany.

4. Wszystkie wspomniane wzory dokumentów znajdują się w załącznikach.


Osoba do kontaktu

Specjalistka ds. reintegracji Magdalena Żółtyszek 

e-mail: magdalena.zoltyszek@pisop.org.pl

tel.: 534 202 744



Może Cię zainteresować