Poznaj nowy model współpracy. Zapraszamy na konferencję!
Inspirują cię działania innych ludzi? Chcesz poznać nowy model współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi? Koniecznie weź udział w tym wydarzeniu! Zapraszamy na konferencję podsumowującą wyjątkowy projekt, który dotychczas skupił 14 wielkopolskich gmin.
Kilkanaście miesięcy temu Centrum PISOP, wraz z norweskim partnerem New School, rozpoczęło działania w ramach projektu „WARNIK - Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji”. Projekt realizowaliśmy w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązaliśmy ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.
Na bazie projektowych doświadczeń wypracowaliśmy nowatorski model zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym, oparty o zmieniające się potrzeby mieszkańców.
Chcemy dzielić się tym praktycznym narzędziem.
Kilkunastu śmiałków
Wśród gmin, które zdecydowały się podjąć z nami współpracę w ramach projektu Warnik są m.in. Rakoniewice.
To gmina, która w kontekście projektu WARNIK, świeci przykładem. Wszystko poszło tu bowiem ekspresowo. Oddolna inicjatywa mieszkanki, by wskrzesić rycerza Rakonia, trafiła na podatny grunt i w organizację planowanego w czerwcu festynu historycznego zaangażowało się wiele organizacji pozarządowych. Przedstawiciele rakoniewickiego urzędu również stanęli na wysokości zadania sprawnie ogłaszając konkurs i wspierając finansowo oraz merytorycznie całe przedsięwzięcie. W efekcie tych działań organizacje pozarządowe w gminie zacieśniły współpracę, a ożywiona legenda z pewnością wpłynie na długofalową promocję gminy.
Z kolei w gminie Krobia, Stowarzyszenie Ja – Ty – My, dzięki projektowi, po raz pierwszy wygrało konkurs głoszony przez gminę. Wykazali się inicjatywą i wskazali na konkretne potrzeby mieszkańców. Pokłosiem wsparcia finansowego będzie Jarmark Ekonomii Społecznej.
Fantastyczne efekty WARNIK przyniósł też w powiecie gostyńskim. Działania projektowe uruchomiły tam obszar, w którym do tej pory organizacje trzeciego sektora nie realizowały zadań. Zmiany „wymusiła” postpandemiczna rzeczywistość. Jaki będzie efekt międzysektorowej współpracy w ramach Warnika w powiecie? Poprawa dobrostanu dzieci i młodzieży, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa.
Zapraszamy na konferencję. Mamy dobry patent na udaną współpracę!
Na bazie doświadczeń kilkunastu gmin powstał model, o którym opowiemy podczas konferencji zatytułowanej „O współpracy jednostek samorządu terytorialnego i organizacji społecznych z korzyścią dla mieszkańców, czyli….”. Dodatkowo nasi partnerzy opowiedzą o swoich doświadczeniach projektowych i zmianach, jakie zaszły w ich gminach.
Konferencja obędzie się odbędzie się 9 czerwca w godz. 9.40 – 13.30 w Centrum Edukacyjnych Usług Elektronicznych przy ulicy Towarowej 55 w Poznaniu.
Wśród prelegentów, którzy podzielą się ze słuchaczami swoim doświadczeniem są m.in. samorządowcy z Ostrowa Wielkopolskiego, Kościana czy Rawicza.
Serdecznie zapraszamy do udziału. Liczymy, że uda nam się zainspirować naszych słuchaczy do podejmowania podobnych działań w ich małych Ojczyznach.
Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularza:
Formularz zgłoszeniowy dla uczestników projektu WARNiK
Formularz zgłoszeniowy dla uczestników konferencji WARNiK/CAMP
Na zgłoszenia czekamy do 3 czerwca 2022 r.
Dodatkowych informacji na temat konferencji udzielają:
Leszno: Magdalena Wróblewska, Natalia Szymanowska- tel. 65 520 78 86 lub 534 202 744
Poznań: Maria Robaszyńska, Monika Wieczorek- tel. 61 851 91 34 lub 534 205 699.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektów:
WARNiK - Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele–Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG
oraz „CAMP – Centrum Aktywnych Mieszkańców w Poznaniu” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.