Poznaj tegoroczne Inicjatywy dla Leszna
Warsztaty dla dzieci i młodzieży walczącej z uzależnieniem od smartfonów, spotkania z podologiem dla osób niewidomych, czy festyn integracyjny dla polsko-ukraińskich rodzin to niektóre z nagrodzonych w ramach Inicjatywy dla Leszna pomysłów. W tegorocznej edycji konkursu dofinansowano 9 leszczyńskich organizacji pozarządowych.
W konkursie corocznie chodzi o zwiększenie liczby inicjatyw społecznych, skierowanych do mieszkańców Leszna i realizowanych z ich udziałem. W tegorocznej edycji dofinansowano 9 pomysłów, a każda z organizacji mogła ubiegać się o kwotę do 8 tys. złotych.
W tym roku szczególnie zależało nam na tym, aby dać szanse młodym organizacjom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w ubieganiu się o granty. Każda z nich mogła liczyć na dodatkowe punkty przy ocenie. W efekcie – w gronie dofinansowanych znalazły się trzy założone w tym roku NGO.
Projekt będą realizowane aż do jesieni. Poznajcie bliżej nagrodzonych i ich pomysły.
- Fundacja pn. Leszczyńskie Centrum Wsparcia i Rozwoju (projekt realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej "Pro-Activ")
Tytuł projektu: Leszczyńskie Centrum Wsparcia i Rozwoju
Leszczyńskie Centrum Wsparcia i Rozwoju (LCWIR) ma być punktem aktywizacji społecznej i zawodowej dla osób wykluczonych społecznie. Zorganizowane zostaną grupy środowiskowego wsparcia i zespoły aktywności społecznej. – Obecna oferta pomocowa dotycząca poradnictwa prawnego, zabezpieczenia socjalnego, doradztwa zawodowego, psychologii, ekonomii, oferowana w podmiotach publicznych czy organizacjach trzeciego sektora nie jest wystarczająca. Często przekaz nie jest dostosowany do możliwości odbiorcy lub też kanały upowszechniające informacje o istnieniu oferty są zbyt mało efektywne – mówi Elżbieta Gazda-Zielony, prezeska fundacji.
W jej opinii, mieszkańcy często ze względu na swoją alienację i niskie poczucie własnej wartości nie są gotowi korzystać ze wsparcia w tych miejscach, gdzie jest duża ilość osób, gdzie nie czują się bezpiecznie. Dlatego też zamierzeniem projektu jest stworzenie miejsca przyjaznego osobom wykluczonym.
- Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności (w partnerstwie z Fundacją CAT)
Nazwa projektu: Aktywizujący wymiar
Projekt jest skierowany do grupy dzieci i młodzieży (w wieku 6-15 lat) uzależnionej od smartfonów i komputerów. To cykl warsztatów prowadzonych w okresie od 22 lipca do 29 sierpnia zakończonych "Pożegnaniem Lata".
Zajęcia obejmują m.in. gry i zabawy podwórkowe (limbo, gra liderów, domino XXL, wyścigi na nartach animacyjnych, wyścigi kapslami, łowienie krabów), zajęcia manualne (np. tworzenie biżuterii z surowcem zatopionym w żywicy), tworzenie zielników, szycie toreb ze starych t-shirtów, czy zajęcia kulinarne. – Urządzenia elektroniczne na dobre zagościły w naszych domach i instytucjach edukacyjnych. Straciliśmy kontrolę nad fonoholizmem. Sposobem, aby go pokonać są chęci, systematyczne wpajanie dobrych nawyków, znalezienie hobby, odkrycie pasji oraz drugi rzeczywisty człowiek, a przede wszystkim korzystanie z natury – mówi Katarzyna Jaśkowiak, prezeska banku żywności.
- Polski Związek Niewidomych Koło PZN w Lesznie (w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Oddział Rejonowy w Lesznie)
Tytuł projektu: Dajmy sobie wsparcie
Grupa odbiorców tego zadania to członkowie dwóch powyższych organizacji: osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym, seniorzy o ograniczonej samodzielności i przede wszystkim osoby zamieszkujące samotnie. Projekt ma podwyższyć ich świadomość w zakresie ochrony i pielęgnacji swoich stóp. – Wiemy, że zaniedbane stopy stanowią duży problem w egzystencji seniorów. Brak widzenia oraz niska sprawność ruchowa uniemożliwiają tym osobom samoobsługę w zakresie bieżącej pielęgnacji. Te problemy ograniczają aktywność fizyczną seniorów i ograniczają udział w zajęciach oraz innych wydarzeniach rodzinnych i towarzyskich – ocenia Jędrzej Antkowiak, prezes PZN.
Uczestnicy wezmą udział w prelekcjach oraz indywidualnych konsultacjach w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych. Otrzymają też zaproszenia do profesjonalnego gabinetu podologicznego. Dodatkowo przeszkolą się z zakresu zmian w przepisach i możliwości elektronicznego kontaktu z instytucjami publicznymi.
- Stowarzyszenie Polska Inicjatywa Ratunkowo-Humanitarna (w partnerstwie z AD BONUM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ)
Tytuł projektu: Festyn Poznaj swoich sąsiadów
Festyn zaplanowano na 24 sierpnia. Będzie to wydarzenie otwarte, skierowane do mieszkańców Leszna (między innymi rodzin z dziećmi, młodzieży, seniorów, imigrantów, którzy mieszkają w Lesznie). Na ten dzień zaplanowano: warsztaty kreatywne, warsztaty z rękodzieła, karaoke, pokaz świetlny, gry i konkursy, stoiska gastronomiczne z dania kuchni polskiej i zagranicznej. – Nasze wydarzenie ma umożliwić mieszkańcom miasta aktywizować i integrować imigrantów z Polakami. Festyn pomoże nawiązać nowe kontakty oraz zapoznać się z pracą wolontariuszy – mówi Svitlana Bondaruk z PIRH.
- Stowarzyszenie Echo (w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niesłyszącym "SPON")
Nazwa projektu: Jesteśmy, będziemy razem
Z wieloletniego doświadczenia pracy Echa oraz rozmów z mieszkańcami wynika, że mieszkańcy, często mimo swojej trudnej sytuacji życiowej, czują potrzebę aktywizacji i pomocy innym. Chcą działać, ale nie wiedzą jak, dlatego zgłaszają się do Echa po wskazówki. – Widzimy wśród nich potrzebę oderwania się od własnych problemów i codzienności – mówi Hanna Hendrysiak, prezeska. Stowarzyszenie chce przeprowadzić dla nich stosowne warsztaty: edukujące i integrujące.
Projekt uwzględnia także pracę z dziećmi i młodzieżą. Tradycyjnie już odbędzie się happening pt. "Nie marnuj żywności" z udziałem wolontariuszy.
- Stowarzyszenie Centrum Edukacyjne Niewidzialny Świat (w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Dom - Nasz Świat)
Tytuł projektu: Neurologopeda dla niepełnosprawnych mieszkańców Leszna
Projekt skierowany jest do dorosłych osób z niepełnosprawnościami, uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Zaborowie oraz ich rodzin. – Wiemy, z jakimi problemami komunikacyjnymi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami, a także ich bliscy. Brak werbalnej komunikacji społecznej wpływa na niską samoocenę samych niepełnosprawnych, a także na odbiór społeczny rodziny – mówi Monika Hyżyk, prezeska Niewidzialnego Świata.
Aby temu zapobiec, w ramach dofinansowanego projektu przeprowadzona będzie diagnoza, a następnie warsztaty z terapii neurologopedycznej i zabiegi elektrostymulacji orofacjalnej. Dla opiekunów zaplanowano szkolenie ze wskazówkami do samodzielnej pracy, wpływającej na trwałość podjętych w projekcie działań.
- Spółdzielnia Socjalna "KUBA-BART" (w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną "Pod Skrzydłami")
Tytuł projektu: Oswoić stres
Działania mają na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności wśród leszczyńskich seniorów jak radzić sobie ze stresem. - W 2023 roku kompleks Pira-Grota prowadzony przez naszą spółdzielnię odwiedziło 365 osób, z czego prawie 80% stanowili seniorzy. W trakcie rozmów przejawiał się temat stresu i obaw seniorów z nim związanych. Mówili o swoich problemach zdrowotnych, bólach chronicznymi, utracie bliskich i ograniczeniach, które powodują uczucie frustracji i samotności – wymienia Krzysztof Kubiak, prezes spółdzielni.
W ramach projektu odbędzie się m.in. szkolenie z zagadnień związanych z radzeniem sobie ze stresem oraz spotkania związane z tematyką kwiatów i ziół poprawiających samopoczucie.
- Fundacja ART OF BALANS
Tytuł projektu: Poznaj zdrowy styl życia
Projekt jest odpowiedzią na niski poziom świadomości zdrowotnej i brak aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży oraz młodych osób zamieszkujących Leszno. - W ciągu ostatnich dekad obserwujemy znaczący wzrost liczby dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością. Niewłaściwa dieta i brak regularnej aktywności fizycznej prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, a w wielu szkołach i domach brakuje wystarczającej edukacji na temat zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej – mówi Iwona Nycz z fundacji.
Projekt ma dostarczyć dzieciom i młodzieży niezbędnej wiedzy i umiejętności, aby podejmować świadome decyzje dotyczące swojego zdrowia. Dzieci i młodzież w wieku 7-25 lat wezmą udział w regularnych spotkaniach z dietetykiem, fizjoterapeutą i trenerami.
- Stowarzyszenie Wygraj Siebie (w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną Vita)
Tytuł projektu: Skwer Leszczyńskich Organizacji Pozarządowych
Projekt odpowiada na problem zbyt małej wspólnej aktywności leszczyńskich NGO na rzecz Leszna i jego mieszkańców, szczególnie seniorów. - Zdecydowana większość osób starszych doświadcza pogorszenia jakości życia, zawężenia relacji społecznych oraz różnego rodzaju ograniczeń. Brakuje im miejsc w przestrzeni publicznej do spotkań na świeżym powietrzu czy ławeczek do odpoczynku, wyrażają także chęć powrotu do aktywnego życia – mówi Teresa Rękosiewicz, prezeska.
Dlatego głównym punktem projektu ma być Skwer Leszczyńskich Organizacji Pozarządowych, który powstanie na terenie miejskim pomiędzy ulicami Grunwaldzką i Sułkowskiego. Pomysł obejmuje także m.in. tworzenie karmników oraz odnowienie kwietników na ul. Leszczyńskich.
Pula środków konkursowych to 50 000 złotych, a projekt finansowany jest przez Miasto Leszno.