Poznajcie prelegentów naszej konferencji
Ten projekt skupił aż 14 wielkopolskich gmin i połączył siły organizacji pozarządowych, samorządów i mieszkańców. Jak udało się to zrobić? Opowiemy o tym podczas konferencji w Poznaniu, 9 czerwca. Jednymi z prelegentów będą Mirosław Duda – zastępca wójta gminy Kościan oraz Jolanta Nowicka – prezeska Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan. Przeczytajcie, co zadziało się w ich mieście dzięki projektowi WARNIK i czym właściwie jest ten projekt.
W gminie Kościan Warnik poderwał do działania młodzież
Projekt Warnik w gminie Kościan od początku zakładał działania skierowane do młodzieży. Celem była reaktywacja i aktywizacja Młodzieżowej Rady Gminy Kościan. Niestety, członkowie pierwszej kadencji wspomnianej rady trafili na trudny czas, jakim była pandemia koronawirusa i wiążące się z nią liczne obostrzenia. Ostatecznie niewiele udało im się zdziałać przed upływem kadencji. Nowa rada, w nowym składzie, miała nabrać wiatru w żagle. I nabrała!
Kilka słów o Warniku
Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.
Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 14 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP. Jakie będą tego efekty? Już można śmiało powiedzieć, że spektakularne, bo osoby, które zaangażowały się w projekt Warnik, są kreatywne i bardzo zaangażowane.
Zaprosili młodych na ognisko
W gminie Kościan, w ramach projektu Warnik, w działania zaangażowała się Jolanta Nowicka ze Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan oraz Katarzyna Zmarz, mieszkanka Turwi. Całość z ramienia samorządu kompleksowo wspiera Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan.
Analiza potrzeb mieszkańców, przeprowadzona przez osoby zaangażowane w projekt Warnik, od początku wskazywała, że w gminie Kościan należy zaktywizować młodych ludzi.
- Ogniska i spotkania integracyjne w poszczególnych sołectwach miały przyciągnąć młodych i stać się okazją do opowiedzenia im o idei Młodzieżowej Rady Gminy Kościan. W wielu miejscach poszło fantastycznie, ale nie wszędzie. W mojej rodzinnej Turwi, młodzież tuż przed planowanym ogniskiem, zrezygnowała z przyjścia. Po części ich rozumiem, bo są przeładowani nauką, ale jednocześnie żałuję tak się stało. Na szczęście w innych miejscowościach poszło o wiele sprawniej i ostatecznie rada została powołana – tłumaczy Katarzyna Zmarz.
Zaprzysiężenie rady miało miejsce w grudniu 2021 roku. Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan nie ukrywa radości z faktu, że nowa rada się ukonstytuowała.
- Do Młodzieżowej Rady Gminy Kościan należy wielu uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej, a wiadomo że im młodsi ludzie angażują się w działania, tym większa szansa, że połkną tego bakcyla – mówi Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan.
Młodzi wypracowali już program, którzy przedstawili na kwietniowej sesji rady gminy.
- Wachlarz tematów, jakimi zamierzają się zająć, jest bardzo szeroki od ochrony środowiska, poprzez turystykę i rekreację, na kwestiach typowo młodzieżowych kończąc. Jestem podbudowany takim dojrzałym podejściem do tematu – chwali M. Duda.
Od stycznia praca wre
Wygląda na to, że bardzo młodzi członkowie drugiej kadencji Młodzieżowej Rady Gminy Kościan dadzą świetny przykład i wytyczą nowe ścieżki dla przyszłych pokoleń. Przed nimi mnóstwo pracy i zdobywania wiedzy. Natomiast w okresie letnim szykuje się mnóstwo ciekawych atrakcji. Na wszystkie te przedsięwzięcia Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan, pozyskało dofinansowanie z gminy.
- W styczniu 2022 roku, w ramach rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert, nasz projekt pod nazwą „Młodzieżowe i senioralne mobilizatory”, otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 tys. złotych – informuje Jolanta Nowicka, prezeska stowarzyszenia.
W ramach projektu wiele już się zadziało, a będzie jeszcze ciekawiej.
- Młodzi mają za sobą mają m.in. szkolenie z pisania projektów. W wakacje planujemy festiwal kolorów, a we wrześniu czeka nas plenerowe spotkanie pod hasłem „Niepodległa” , gdzie młodzi będą mieli okazję zaprezentować się szerszemu gronu mieszkańców. Mamy też w planach organizację festiwalu smaków, gdzie będzie okazja spróbować nie tylko polskich smakołyków, ale też dań serwowanych przez Ukraińców – wymienia Jolanta Nowicka.
Ruch po stronie młodzieży
W ramach projektu Warnik w gminie Kościan skuteczne zdiagnozowanie potrzeby mieszkańców i słusznie postawiono na młodzież. Młodzi dostali ogromne wsparcie merytoryczne, także z ramienia Centrum PISOP .
- Centrum PISOP od początku stawia na kształtowanie postaw obywatelskich i warto zacząć od młodzieży, bo to przyszli liderzy swoich małych ojczyzn – mówi Beata Grzegorzewska z Centrum PISOP.
Teraz ruch po ich stronie i zapowiada się, że nie zmarnują swojego potencjału oraz pokładanych w nich nadziei.