Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Przywrócili bar do życia

Przywrócili bar do życia

Zanim powołano do życia Spółdzielnię Socjalną Dworzec, władze Grodziska Wielkopolskiego, podjęły się realizacji zadania pod nazwą „Przebudowa i adaptacja budynku po byłym dworcu PKP w Grodzisku Wielkopolskim w celu utworzenia Centrum Ekonomii Społecznej”.  Jak sama nazwa projektu wskazuje, w tym celu, kompleksowo wyremontowano celu budynek dworca kolejowego. Na parterze, po jednej stronie budynku, powstał obszerny hol pełniący rolę przestrzeni wystawienniczej. W pomieszczeniach obok holu zlokalizowano część szkoleniową i administracyjno – socjalną z wyjściem na dziedziniec rekreacyjny. Zagospodarowano też piętro budynku przeznaczając je m.in.  na sale dydaktyczne i szkoleniowe.

Natomiast parter drugiej strony budynku przeznaczono na część gastronomiczną, czyli Bar Dworcowy którym zarządza powołana do życia w maju 2021 roku Spółdzielnia Socjalna Dworzec. Przy tej okazji należy podkreślić, że Spółdzielnia Socjalna Dworzec jest „dzieckiem” gminy oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych.

-  Kiedyś na dworcu w Grodzisku mieścił się bar. My ponownie go ożywiliśmy. Zależy nam wszystkim na rozwoju lokalnym i rozwoju ekonomii społecznej na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski – mówi  Sława Nowak, szefowa Spółdzielni Socjalnej Dworzec i pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim, uczestniczka projektu WARNiK.

Ten kierunek rozwoju gminy Grodzisk Wielkopolski znajduje odzwierciedlenie i potwierdzenie w Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Gminy na lata  2017 -2023 oraz w  krajowym i regionalnym programie rozwoju ekonomii społecznej i solidarnej do 2023 roku.

Spółdzielnia Socjalna Dworzec zajmuje się usługami cateringowymi. To tanie  i smaczne domowe obiady, z których dziś bardzo chętnie korzystają mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego.

- Swoją ofertę kierujemy do wszystkich, ale przede wszystkim do osób starszych i schorowanych, o mniej zamożnych portfelach, w tym podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznych w Grodzisku Wielkopolskim – mówi Sława Nowak.


Pokazali się mieszkańcom

Co jest zawsze najtrudniejsze dla nowych podmiotów w branży gastronomicznej? Oczywiście zaprezentowanie się na szerszym forum, pokazanie się potencjalnym klientom.

- I tu swoją rolę odegrały Targi Ekonomii Społecznej - tłumaczy Natalia Szymanowska z Centrum PISOP.

Z pomocą przyszło też wystawianie się na lokalnych jarmarkach.

- Oczywiście niebagatelną  rolę odegrał marketing szeptany i ciągle powiększająca się baza klientów zadowolonych z usług Spółdzielni Socjalnej Dworzec. Przyrost klientów był ekspresowy. Pierwszego dnia  wydaliśmy  52 obiady, a w czerwcu 2022 roku było ich już 700. Dziś z usług Spółdzielni Socjalnej Dworzec korzystają indywidualni mieszkańcy, seniorzy,  podopieczni OPS, miejscowy żłobek i przedszkola – wylicza Sława Nowak.


WARNiKowe przymierze

Organem wspomagającym Spółdzielnię Socjalną Dworzec jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim.

- Czuwamy nad tym, aby Spółdzielnia Socjalna Dworzec funkcjonowała prawidłowo - tłumaczy Ewa Chróst, pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim, uczestniczka projektu WARNiK. - Naszą działalnością aktywizujemy lokalną społeczność. Najpierw Spółdzielnia Socjalna Dworzec zatrudniała 5 osób, teraz razem z uczniami i pracownikami sezonowymi jest ich już 15. Co ciekawe, przy dworcowym budynku przymierzamy się do powołania do życia Klubu Integracji Społecznej.

Jak podkreśla Ewa Chróst, ta cała „dworcowa magia” zadziała się z dużą pomocą Centrum PISOP.

-  Podstawą do jakichkolwiek działań są oczywiście pieniądze, ale równie ważną kwestią jest sama idea, zaangażowani w nią ludzie i aktywny samorząd. To swoiste przymierze wsparte zostało doświadczeniem i wiedzą merytoryczną  doradców Centrum PISOP– uśmiecha się Ewa Chróst.

- Wynikową szkoleń oraz działań couchingowych w ramach projektu WARNiK była weryfikacja dokumentów regulaminu zakupów Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim, jako zlecającego usługi Spółdzielni Socjalnej Dworzec w ramach artykułu 15 a „Ustawy o Spółdzielniach Socjalnych” - dodaje Natalia Szymanowska, doradczyni Centrum PISOP.


Kilka słów o Warniku

Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.

Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 14 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Wspólnymi siłami ożywiono dworcowy bar. Dziś cieszy się on ogromnym powodzeniem. Autor/źródło: arch/ Facebook: Bar Dworcowy Grodzisk Wielkopolski

Może Cię zainteresować