Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Rozmowa z Piotrem Kotlarkiem, doradcą Wielkopolskiej Wiary

Rozmowa z Piotrem Kotlarkiem, doradcą Wielkopolskiej Wiary

Po raz kolejny wielkopolskie młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne mogą starać się o dofinansowanie swoich pomysłów na społeczne działania. Tegoroczna pula środków to ponad 570 tys. zł. 

Chcesz wiedzieć więcej? Weź udział w jednym z organizowanych spotkań informacyjnych, skontaktuj się z nami lub przeczytaj poniższą rozmowę z doradcą Piotrem Kotlarkiem.

Anna Twardowska: jaka jest pula tegorocznego konkursu mikrodotacji? 

Piotr Kotlarek: w tym roku to 570 tys. zł. Jest to pula zbliżona do zeszłorocznej. To oznacza, że dofinansujemy co najmniej 81 projektów w Wielkopolsce.

Jakie inicjatywy będą dofinansowane i co jest ważne dla oceniających?

Przede wszystkim takie, w których widać aktywność ludzi. Chodzi nam o to, by jak najwięcej osób było zaangażowanych w projekt. Nie mam tu na myśli uczestniczenia, choć to też jest ważne, ale wspólnego podejmowania decyzji, ustalania szczegółów, przygotowywania wydarzeń, współpracy oraz ich integracji. Lepiej, gdy w projekcie bierze udział mała, ale w pełni zaangażowana grupa, aniżeli setka osób, które tylko biernie się przyglądają. Tematyka projektów jest drugorzędna. Mogą to być inicjatywy sportowe, edukacyjne, wsparcie osób starszych, szeroko pojęta kultura czy inne obszary.

Chcę kontynuować rozpoczęty w poprzedniej edycji pomysł. Jakie są szanse na dofinansowanie?

To zależy. Jeżeli mieszkańcy czują niedosyt i chcą robić więcej lub mają kolejne pomysły na projekt, to taka kontynuacja jest jak najbardziej wskazana. Przykładowo w jednym projekcie mieszkańcy zbierali materiały na temat przeszłości swojej wsi, które posłużyły do zorganizowania wystawy będącej jednocześnie integracją. Teraz chcieliby te materiały wykorzystać wzbogacając częściowo o nowe i wydać np. w formie zdigitalizowanej. Jest to jednocześnie coś co już było, ale z nowymi elementami. Każdy projekt przynosi pewną zmianę i jest pretekstem do kolejnych działań. Błędem jest jednak składanie projektów, bez pewnego rodzaju aktualizacji. Projekt zawsze odpowiada na bieżące potrzeby, te zeszłoroczne mogą być podobne, ale na pewno nie będą identyczne.

Co nowego słychać w edycji 2023?

Przede wszystkim w tej edycji chcemy w większym stopniu wesprzeć młode organizacje pozarządowe w ich rozwoju. Dlatego podmioty, które wpisują się w naszą definicję młodej organizacji pozarządowej i które nie składały wniosków w dwóch poprzednich edycjach, mogą liczyć na 5 dodatkowych punktów, co z pewnością zwiększa ich szansę na otrzymanie środków.

Czy złożenie wniosku jest trudne?

Samo złożenie trudne nie jest. Wystarczy wypełnić formularz w naszym generatorze na stronie internetowej www.pisop.org.pl i czekać na ocenę. Nie wymagamy na tym etapie żadnych dokumentów, podpisów, wizyt w biurze itd. Mówimy jednak o kwestii technicznej. Wysiłek należy włożyć w zaplanowanie działań i ich uzasadnienie, a więc treść wniosku. Z pewnością trzeba nad tym trochę pomyśleć, aby liczyć na sukces.

Co udział w Wielkopolskiej Wiarze daje młodym organizacjom/grupom nieformalnym?

Najbardziej prozaiczny powód to dofinansowanie działań, które organizacje czy mieszkańcy chcą zrobić w swojej okolicy. Jednak idea Wielkopolskiej Wiary polega na wsparciu poziomu najbardziej oddolnego, czyli organizacji niedawno powstałych, małych lub nawet osób, które organizacji w ogóle nie mają. Takie grupy albo nie mają możliwości pozyskiwania dotacji albo dopiero się tego uczą. Dlatego w ramach konkursu uczymy jak pisać projekty, konsultujemy je, podpowiadamy. Zarówno na etapie składania wniosków, realizacji działań, jak i ich rozliczania. Wiele organizacji mówi, że Wielkopolska Wiara pozwoliła im się rozwinąć i działają teraz na większą skalę, pozyskując z sukcesem środki finansowe z innych źródeł.

Czy w każdej sprawie mogę kontaktować się z doradcami?

W każdej. Jesteśmy, aby podpowiadać pomysły, sposób opisywania projektów czy kwestie związane z generatorem. Można się z nami kontaktować telefonicznie, mailowo oraz na miejscu w biurach w Poznaniu i w Lesznie.

Co będzie, jeśli nie otrzymam dofinansowania?

Trzeba pamiętać, że jest to konkurs. Złożenie wniosku nie gwarantuje otrzymania pieniędzy. Środki finansowe przeznaczone na konkurs nigdy nie wystarczą, aby dofinansować wszystkie pomysły. Można złożyć projekt dobry, ale inne będą ocenione lepiej i środków niestety nie wystarczy. Nie należy się zrażać, ale spróbować wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie także w innych miejscach. Możemy podpowiedzieć jakie instytucje również przekazują środki na podobne inicjatywy oraz skonsultować projekty i przeanalizować karty oceny.

Jak wygląda realizacja projektu, jeśli otrzymam dofinansowanie?

Każdy realizator ma przydzielonego opiekuna. Jego zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem projektu. Można się z nim kontaktować przez cały czas i zadawać wszelkie pytania związane z działaniami, wydatkowaniem środków, dokumentacją projektową itd.

Dlaczego nie warto czekać ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili?

Złożenie wniosku odbywa się za sprawą generatora na naszej stronie internetowej. Zawsze istnieje ryzyko problemów technicznych. Ostateczny termin to 30 marca godzina 12.00. Złożenie wniosku nawet minutę później nie będzie możliwe.

Dziękuję za rozmowę. Może Cię zainteresować