Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Rusza I edycja Szkoły Rzecznictwa Organizacji Pozarządowych Sieci SPLOT

Rusza I edycja Szkoły Rzecznictwa Organizacji Pozarządowych Sieci SPLOT

Reprezentujecie głosy mieszkańców i zastanawiacie się jak robić to skuteczniej? Dostrzegacie potrzeby oddolne, które nie są uwzględniane w strategiach i programach? Brakuje wam konkursów na dofinansowanie ważnych działań lokalnych? Właśnie ruszył nabór do I edycji Szkoły Rzecznictwa Organizacji Pozarządowych Sieci SPLOT. Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Pierwsze spotkanie zaplanowaliśmy na 16 listopada. Niebawem ruszą kolejne edycje w innych województwach. 


Kim właściwie jest rzecznik? To przedstawiciel społeczności, który reprezentuje jej głosy szerszemu gronu. To osoba nie bojąca się mówić o problemach, dyskutować i walczyć o sprawy, które tej walki wymagają. W jaki sposób robić to skutecznie? Tego dowiecie się podczas I edycji Szkoły Rzecznictwa sieci SPLOT. Podczas cyklu spotkań opowiemy m.in. o pomocnych metodach i narzędziach, przykładach dobrych praktyk oraz pracy nad argumentami i sztuce negocjacji. 

Opowiemy też o mediach społecznościowych, kampaniach, działaniach w dziedzinie kultury i sztuki, wydarzeniach publicznych, a także budżecie obywatelskim.

Cykl szkoleń podzielony jest na cztery zróżnicowane moduły. Każdy moduł zaprojektowany jest tak, aby zapewnić uczestnikom gruntowne zrozumienie podstawowych koncepcji, zasobów i umiejętności niezbędnych do skutecznego działania rzecznika NGO.


Dlaczego warto wziąć udział?

• Doświadczenie (szkolenia prowadzone jest przez doświadczonych ekspertów/ki w dziedzinie rzecznictwa)

• Cykl (Szkoła Rzecznictwa to cykl szkoleń online i stacjonarnie w lokalnych ośrodkach Sieci SPLOT)

• Brak opłat (pełen cykl szkoleń oraz następujcie po nim wsparcie mentoringowe są bezpłatne)

• Mentoring (po odbytych warsztatach otrzymacie indywidualne wsparcie mentoringowe)

• Certyfikat (po ukończeniu cyklu otrzymacie certyfikat potwierdzający udział i zdobytą wiedzę. Aby go otrzymać należy uczestniczyć w minimum ¾ spotkań). 


Zgłoszenia do udziału w Szkole Rzecznictwa przyjmujemy do 5 listopada za pośrednictwem formularza dostępnego TUTAJ.


Szczegółowy plan spotkań: 

16 listopada (Poznań, ul. Chwaliszewo 75), g. 9.00-16.00

Wprowadzenie do działań rzeczniczych NGO [SZKOLENIE]

Podczas szkolenia omówione zostaną powody, dla których osoby reprezentujące organizacje społeczne powinny angażować się w działania rzecznicze. Przedstawione zostaną rodzaje działań rzeczniczych, wyzwania z nimi związane i sposoby radzenia sobie z wyzwaniami. Podpowiemy jak pracować z dokumentami, do których możemy wnosić uwagi oraz podyskutujemy na temat możliwych źródeł danych potwierdzających nasze uwagi do zapisów w dokumentach.


Prowadząca: Ewa Gałka – prezeska Stowarzyszenia Centrum PISOP, wspierającego rozwój organizacji pozarządowych w Wielkopolsce, członkini Zarządu Ogólnopolskiej Sieci SPLOT, przewodnicząca Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, członkini komitetu monitorującego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.


12 grudnia, spotkanie online, g. 12.00-16.00

Akcje i kampanie społeczne w praktyce [zoom]

Podczas spotkania zaprezentowanych zostanie kilka przykładów akcji i kampanii społecznych, które angażowały społeczność, wpłynęły na opinię publiczną i decydentów i w dłuższej perspektywie oddziaływały na zmiany w politykach publicznych. Prelegenci m.in.:

Alicja Zaczek-Żmijewska – Fundacja Batorego, Akcja Masz Głos - uczestnicy akcji pokazują, że ludzie chcą korzystać ze swoich praw i mieć wpływ na miejsca, w których żyją, że się angażują. Pokazują, że samorząd to żywa idea. Działają w całej Polsce, również w bardzo małych miejscowościach. 

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego -  inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie zwracające uwagę na złą jakością powietrza w Polsce.


16 stycznia, (Poznań, ul. Chwaliszewo 75), g. 9.00-16.00

Komunikacja w rzecznictwie, [SZKOLENIE]

Podczas szkolenia przypomniane zostaną skuteczne techniki komunikacji werbalnej i niewerbalnej, które mogą mieć znaczenie w działaniach rzeczniczych. Popracujemy nad prezentacjami publicznymi na potrzeby rzecznictwa oraz popracujemy nad argumentacją i negocjacjami niezbędnymi w tego typu działaniach. Na koniec szkolenia przeanalizujemy rolę mediów, w tym społecznościowych w działalności rzeczniczej.   

Prowadząca: Tatiana Sokołowska

Dziennikarka, konferansjerka, trenerka wystąpień publicznych i medialnych, ekspertka etykiety, savoir vivre, dress code oraz profesjonalnego wizerunku. Dyplomowana trenerka biznesu. Założycielka i CEO Akademii Wystąpień Publicznych i Akademii Etykiety Biznesu.


8 lutego (Poznań, ul. Chwaliszewo 75), g. 9.00-16.00

Planowanie i realizacja rzecznictwa [SZKOLENIE]

Podczas szkolenia przeprowadzimy analizę interesariuszy, którzy mogą wesprzeć prowadzone działania rzecznicze. Omówimy także podejście do budowania koalicji z innymi organizacjami pozarządowymi oraz sektorem prywatnym w celu zwiększenia siły oddziaływania. Popracujemy nad możliwością wdrożenia działań rzeczniczych z katalogu 38 propozycji. Podpowiemy, jak przeprowadzić ewaluację. W drugiej części szkolenia przypomnimy zapisy dokumentów unijnych w zakresie praw podstawowych.

Prowadząca: Iwona Janicka, działaczka obywatelska i samorządowa, animatorka lokalna i polityk. Członkini zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (2017-2022), członkini komitetu monitorującego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działań rzeczniczych. 


Może Cię zainteresować