Społeczeństwo obywatelskie to znacznie więcej niż trzeci sektor
Ponad 600 osób z różnych sektorów i stron kraju wzięło udział w kolejnej odsłonie Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie. Wydarzenie odbyło się po siedmiu latach przerwy. – To ważny moment, kiedy próbujemy o sobie powiedzieć, umocnić się nawzajem. Zobaczyć, że w swoim wariactwie nie jesteśmy sami. Spotkać się z ludźmi, którzy mają jakieś znaczenie dla sektora i po prostu wyjść do publiczności – mówił podczas otwarcia Jakub Wygnański z Fundacji Stocznia.
Społeczeństwo obywatelskie to znacznie więcej niż tylko trzeci sektor. To każdy człowiek i każda zdolność do kooperacji, pójście do wyborów, dokonywanie roztropnych decyzji, niepowielanie niesprawdzonych informacji. Wszystko to, co można nazwać demokratycznym wysiłkiem. Dlatego też w wydarzeniu udział brali przedstawiciele pozarządowego świata, ale także osoby działające w samorządach, administracji publicznej oraz biznesie. Uczestniczyliśmy w nim również my – Stowarzyszenie Centrum PISOP.
Poruszane tematy były różnorodne. Dotyczyły chociażby relacji i współpracy z władzą, wyzwań stojących przed sektorem, federacji (lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich), czy siły zbiorowego działania obywatelskiego. Ostatnie trudne lata pokazały bowiem, że organizacje mogą osiągnąć więcej i być skuteczniejsze, działając razem i reprezentując głosy tych, którym trudniej jest się przebić. Przykładem jest powstała kilka lat temu Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, zrzeszająca ponad 140 organizacji społecznych, osób ze świata nauki, samorzeczniczek_ów. Grono działa prężnie w dziesięciu zespołach roboczych. - Od praw osób z niepełnosprawnościami, po edukację, zdrowie, prawa kobiet i wiele innych. Próbujemy identyfikować najpilniejsze potrzeby w danych obszarze praw przekuwać je w postulaty, które niesiemy do rzecznika praw obywatelskich – mówiła Anna Duniewicz, koordynatorka.
Potencjału rzeczniczego szukano także w przedstawicielach lokalnych mediów. To im poświęcono część rozmów podczas panelu „Łączymy kropki. O komunikacji strategicznej w organizacjach i wizerunku sektora społecznego”. Ekspertki przekonywały, że współpraca z dziennikarzami nie powinna opierać się wyłącznie na proszeniu o pomoc. Należy dostarczać im dobrych historii i tym samym budować nowe grono społecznych aktywistów, co przełoży się na lepszą współpracę i jednocześnie lepszy odbiór sektora.
Także my, jako organizacja z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, widzimy w rzeczniczkach_kach olbrzymi potencjał wprowadzania zmian. Potencjał do walki o respektowanie zapisów z Karty Praw Podstawowych UE. Dlatego w październiku 2023 roku ogłosiliśmy nabór do I edycji Szkoły Rzecznictwa Organizacji Pozarządowych Sieci SPLOT. Kilkudziesięciu wielkopolskich społeczników ukończyło cykl spotkań, dotyczących podstaw rzecznictwa, kampanii społecznych, komunikacji oraz realizacji konkretnych akcji. Efekt przeszedł nasze oczekiwania. – Absolutnie nie był to stracony czas. Zyskaliśmy ważne umiejętności, dzięki którym będziemy mogli realizować działania rzecznicze. Uczestnictwo w Szkole to był niesamowity czas pełen inspirujących spotkań i wymiany doświadczeń. Razem tworzymy realny wpływ na nasze lokalne społeczności – komentowały uczestniczki po zakończeniu cyklu spotkań.
Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.