Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność W tej świetlicy nikt nie czuje się samotny

W tej świetlicy nikt nie czuje się samotny

Ciepła herbata i rozmowa – czasami tylko tyle wystarczy, aby przeciwdziałać samotności wśród seniorów. W Poznaniu powstała świetlica, w której można to znaleźć od poniedziałku do piątku. Prowadzi ją Fundacja Edukacja i Integracja Pokoleń. – Już teraz widzimy, że seniorzy czują przywiązanie do tego miejsca – mówi Pola Pachobut, koordynatorka Projektu ReStart.


Pomysł stworzenie takiego miejsca zrodził się z potrzeby integracji różnych pokoleń. - Jesteśmy przekonani, że osoby z różnych grup wiekowych mogą uczyć się od siebie nawzajem dzieląc się swoimi doświadczeniami. Seniorzy często spotykają się z problemem samotności, dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, do którego będą mogli przyjść i porozmawiać w przyjaznej atmosferze przy kawie bądź herbacie z osobą, która zawsze wysłucha – wyjaśnia Pola Pachobut. 

Bezpłatna Świetlica dla Seniorów działa w Poznaniu, przy ul. Kramarskiej 32 (codziennie w godz. 10.00-14.00). Organizowane są w niej cykliczne spotkania, np. dotyczące bezpieczeństwa w sieci, podologii, fizjoterapii, czy dogoterapii. Szczegóły znajdują się na wywieszonych tam plakatach oraz u koordynatorki obecnej na miejscu. Zapisy na wydarzenia specjalne odbywają się telefonicznie lub za pomocą wiadomości na Facebooku. - Jest to przestrzeń kameralna, dlatego podczas aktywności fizycznych jesteśmy w stanie gościć około 10 osób, aby każdy uczestnik w pełni komfortowo mógł korzystać z zajęć. Natomiast podczas wykładów otwartych ilość miejsc zwiększa się do 15-20 – dodaje koordynatorka projektu. 

Ze świetlicy korzysta na ten moment 20 seniorów z różnych dzielnic Poznania, którzy chcą urozmaicić swój czas wolny lub szukają miejsca, w którym poczują się bezpiecznie. - Po naszych stałych odwiedzających widać, że już czują przywiązanie do tego miejsca i mają potrzebę dzielenia się pewnymi rzeczami, na przykład swoim stanem zdrowia. Jesteśmy otwarci na propozycje seniorów. Zawsze pytamy o ich oczekiwania i opinie, a później staramy się dopasować do nich harmonogram zajęć – dodaje P. Pachobut. 

Na kolejne tygodnie zaplanowano warsztaty z robienia kukiełek, wycieczkę na Stadion KKS Lech Poznań, zajęcia z komunikacji międzypokoleniowej oraz spotkanie literackie. Harmonogram zajęć jest dostępny na stronie internetowej projektrestart.pl – KLIK oraz na Facebooku – KLIK.





Może Cię zainteresować