Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Walczą ze społecznym marazmem. Przekonują o sile kobiet

Walczą ze społecznym marazmem. Przekonują o sile kobiet

Walczą ze stereotypami. Przekonują, że rola kobiet na wsi, nie ogranicza się do przygotowania biesiad i tworzenia rękodzieła. Poznaj Stowarzyszenie „Powidz, że jest fajnie”, które od 2019 roku działa na rzecz aktywizacji mieszkańców, walczy z marazmem i szarą codziennością.


Stowarzyszenie aktywizuje i pobudza do działania środowisko wiejskie, wsłuchując się w potrzeby różnych grup społecznych. Podkreśla rolę i znaczenie praw człowieka, takich jak chociażby „Równość kobiet i mężczyzn”. - Pomimo że obserwuje się wzrost aktywności kobiet we wsiach, nadal kojarzone są one ze zwyczajowo „kobiecymi” czynnościami, takimi jak przygotowanie wiejskich biesiad, prezentacja ozdób, czy warsztatów rękodzielniczych – wymienia Monika Andrzejewska, prezeska organizacji. 

Tak powstał pomysł na projekt „Ja Polka, Ja Europejka”, za pośrednictwem którego organizacja pokazuje, że kobiety mają kompetencje i możliwość decydowania zarówno o swoich ścieżkach rozwoju, mogą realizować swoje pasje, a także zaangażować się w życie społeczno-gospodarcze i mieć wpływ na decyzje podejmowane przez lokalne władze. – Widzimy potrzebę uświadomienia kobietom, jak duży mogą mieć wpływ dzięki swojemu zaangażowaniu w propagowanie wartości wynikających z Karty Praw Podstawowych UE – podkreśla prezeska. 

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu spotkań, adresowanych przede wszystkim do kobiet z obszarów wiejskich. Spotkania będą miały charakter prelekcji, bazujących na wspomnianej równości kobiet i mężczyzn, ale także będą promować te aspekty życia, w których kobiety są dyskryminowane (m.in. rynek pracy, życie rodzinne i zawodowe, deficyt kobiet w strukturach demokratycznych władz lokalnych, regionalnych). 


Przewidziane są także: panele dyskusyjne i międzypokoleniowej warsztaty integrujące. Efektem końcowym będzie podpisanie przez uczestniczki projektu, a także przez osoby reprezentujące społeczeństwo (władze samorządowe, powiatowe, wojewódzkie, jednostki związane z nauką, kulturą itd.) Deklaracji Siły Kobiet, których kopie trafią do świetlic wiejskich na terenie Gminy Powidz.


Harmonogram wydarzeń:

  • 28 lutego, godz. 11:00 – panel „W szpilkach przez wybory”

Prelegentki:

- Karolina Fabiś-Szulc – I wicewojewoda wielkopolska  

- Iwona Guzowska – mistrzyni świata w boksie i kickboxingu, była posłanka  

- Paulina Stochniałek – polityczka, menedżerka, działaczka na rzecz edukacji i praw kobiet  

  • 7 marca, godz. 11:00 – panel „Kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boi”

Prelegentki:  

- Nadkom. Anna Starzyńska-Patyna – ekspertka Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu  

- Bryg. mgr inż. Marta Kacprzycka – Komendantka Powiatowa PSP w Gnieźnie  

  • 15 marca – spotkanie i gotowanie z Sylwią Garską-Chmarycz, finalistką MasterChefa  
  • 21 marca – spotkanie z podróżniczką Anną Grebieniow, która opowie o swoich niezwykłych wyprawach  

Kolejne trzy panele odbędą się na przełomie marca i kwietnia.   


Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej:  


Pomysł Stowarzyszenia „Powidz, że jest fajnie” otrzymał dofinansowanie w ramach II edycji konkursu grantowego „SPLOT wartości”. W całej Polsce nagrodzono 48 pomysłów. 



__

Kilka słów o...

Stowarzyszenie „Powidz, że jest fajnie” powołano do życia w roku 2019. Organizacja skupia pasjonatów tworzenia niecodziennych wydarzeń dla społeczności lokalnej gminy Powidz, najbliższego regionu. Za cel postawiono sobie między innymi popularyzację działań kulturalnych, promocję historii lokalnej, aktywizację mieszkańców w życiu społecznym, skuteczną walkę z marazmem i szarą codziennością. Stowarzyszenie angażuje się we wszelkiego rodzaju akcje charytatywne i pomocowe na terenie gminy Powidz, nierzadko je inicjując. Organizacja z powodzeniem przeszczepia na grunt lokalny wartości Unii Europejskiej, aktywizuje mieszkańców i integruje ich, burząc bariery pokoleniowe. Zaprasza do naszych działań również przedstawicieli innych narodowości, w tym obywateli Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych. 


Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.


Może Cię zainteresować