Wolontariat pracowniczy w praktyce
Samorealizacja, podnoszenie swoich umiejętności czy zdobywanie nowych kompetencji to tylko niektóre z korzyści, które odczuwają wolontariusze. Duży wpływ na ich rozwijanie mogą mieć pracodawcy. Pracownicy – wolontariusze, przy wsparciu finansowym, czy organizacyjnym firmy, świadczą różnego rodzaju prace na rzecz potrzebujących, wykorzystując i rozwijając przy tym swój potencjał.
Jedną z firm, która dzięki dużemu zaangażowaniu swoich pracowników niesie pomoc lokalnym organizacjom społecznym jest Centrum Usług Bizesowych GSK Tech Poznań, GSK Services. Na co dzień firma tworzy środowisko ekspertów IT i dostarcza globalne serwisy dla wszystkich oddziałów GSK.
Projekt wolontariatu pracowniczego narodził się w GSK w 2005 roku i od samego początku pracownicy naszego Centrum aktywnie angażują się w działania wolontariackie. Idea jaka przyświecała nam podczas nadawania kształtu naszemu wolontariatowi to: pomagać mądrze, z wyczuciem i we współpracy z lokalnymi organizacjami społecznymi – mówi Pani Julita Baumgart, która na co dzień zajmuje stanowisko Communication, Engagement & Admin Manager.
Działania Centrum Usług Biznesowych GSK Tech Poznań, GSK Services wspierające lokalną społeczność mają różny charakter i skierowane są do różnych grup odbiorców.
Staramy się, by nasze działania były różnorodne i pomagały różnym grupom – osobom z niepełnosprawnościami, dzieciom, zwierzętom, ale też środowisku. Także zakres naszych prac jest szeroki – wspieramy nie tylko finansowo, ale przede wszystkim oferujemy swój czas i zaangażowanie. Odmalowujemy pomieszczenia, uporządkowujemy teren, integrujemy się z podopiecznymi. Ale co najważniejsze, to nasi pracownicy wybierają miejsca i osoby, którym chcą pomóc. To oni dostrzegają ich potrzeby – mówi Pani Julita.
W wolontariat pracowniczy w ciągu ostatniego roku zaangażowało się 227 osób, które wsparło lokalne organizacje, takie jak:
- Zespoł Szkół Specjalnych nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu, gdzie część pracowników zabrała dzieci na wycieczkę do ZOO, a druga grupa wolontariuszy pomalowała setki metrów szkolnego płotu oraz uporządkowała place zabaw i tereny zielone szkoły;
- Dom Samotnej Matki im. Św. Siostry Faustyny Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie w ciągu roku pomoc udzielana była trzykrotnie. Olbrzymie zaangażowanie pracowników Centrum Usług Bizesowych GSK Tech Poznań, GSK Services pozwoliło wyremontować i wymalować wszystkie pomieszczenia w domu: pokoje, korytarze i klatkę schodową;
- Społeczna Szkoła Podstawowa „Zakątek” prowadzona przez Stowarzyszenie „Na Tak” – wyremontowane zostały 3 klasy i 2 korytarze;
- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, z którego dzieci zostały zabrane piknik połączony z alpakoterapią;
- Stowarzyszenie „Benek” – schronisko w którym wyremontowane zostały pomieszczenia w których przebywają zwierzęta i przygotowanie schroniska na zimę;
- wolontariusze pojawili się również na „Bajkowsku”, gdzie wspierali organizację i logistykę wydarzenia, a dochód ze sprzedaży cegiełek został przeznaczony na rzecz Hospicjum Palium;
- zorganizowano również sprzątanie lasu w Nadleśnictwie Antoninek, zebrano prawie 25 tysięcy litrów śmieci.
Warto dodać, że są miejsca takie jak Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Zbigniewa Tylewicza czy też Dom Samotnej Matki w Kiekrzu, do których wolontariusze GSK wracają z pomocą co roku. Widzimy potrzeby tych miejsc i staramy się , aby budować trwałe relacje – podkreśla Pani Julita.
Centrum Usług Bizesowych GSK Tech Poznań, GSK Services za podejmowanie działań związanych z wolontariatem pracowniczym zostało docenione i otrzymało wyróżnienie w tegorocznym konkursie o tytuł „Poznańskiego Wolontariusza Roku”.
Wolontariat pracowniczy ma szerokie wartości dodane. Oprócz niesienia pomocy organizacjom pozarządowym, uczy wzajemnej wrażliwości, pozwala na oderwanie się od codziennej rutyny w pracy, a także poprawia jakość i efektywność pracowników. Dobrze, że te korzyści dostrzega coraz więcej firm, w tym tych działających w Poznaniu.
Artykuł powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.