Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Zachęcają do rozmów na trudne tematy

Zachęcają do rozmów na trudne tematy

Skupiają się na poszanowaniu praw człowieka. Mówią o tolerancji i prawie do życia w czystym środowisku. Przełamują stereotypy. Po to, aby jeszcze lepiej zrozumieć wartości ujęte w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. 


Karta Praw Podstawowych jest kluczowym narzędziem w walce o poszanowanie praw człowieka, stanowiąc niezachwianą podstawę europejskiego porządku prawnego. Kluczową rolę w upowszechnianiu zawartych w niej zapisów, stanowią często organizacje społeczne. To one poprzez swoją działalność mogą wskazywać przypadki naruszeń praw człowieka i podejmować działania na rzecz ich naprawy. Często są w stanie zauważyć problemy, które mogą umknąć instytucjom publicznym. Jedną z takich organizacji jest *Fundacja Pięknolesie (woj. lubuskie), która stworzyła „Żarskie centrum współpracy i aktywności obywatelskiej”.


Centrum jest punktem edukacyjno-rozwojowym dla członków_iń NGO i aktywnych obywateli_lek. Jego celem jest budowanie aktywnej, solidarnej i różnorodnej obywatelskiej społeczności lokalnej. Co to oznacza w praktyce?

Członkowie, czy członkinie małych organizacji pozarządowych, grupy inicjatywne mieszkańców oraz społeczności zgromadzone wokół określonego problemu (np. dyskryminacja, ekologia) lub instytucji (np. szkół, UTW) powiatu żarskiego dzięki projektowi mogły dotychczas skorzystać z Żywej Biblioteki oraz debat (“Polska to tolerancyjny kraj” i “Żary to miasto dbające o środowisko naturalne”). Fundacja zrealizowała też konsultacje projektów NGO i zaplanowała dla nich konferencję, wspierającą partycypację, samorzecznictwo, czy kroki antydyskryminacyjne. – Swoimi działaniami zachęcamy obywateli, zwłaszcza młodych, do włączania się w życie społeczne i rozmów na trudne tematy poprzez uczestniczenie w debatach publicznych. Dzięki temu mogą oni zaprezentować swoje poglądy szerszej grupie odbiorców, w tym naszym władzom lokalnym. Wspierając inne organizacje pozarządowe konsultacjami i konferencjami pomagamy budować ich potencjał - zapewnia Krystyna Adamenko, prezeska fundacji. Bieżące działania można śledzić na profilu facebookowym TUTAJ.

W projekcie nie zabrakło wyzwań. Zwłaszcza w kontekście działań Żywej Biblioteki. Jej celem było obnażanie stereotypowego myślenia o narażonych na dyskryminację grupach. Na jedno ze spotkań zaproszono osobę niebinarną. Spotkanie jednak odwołano. - Nasza społeczność nie była na nie jeszcze gotowa – przyznaje szczerze prezeska.  

Pomysł Fundacji Pięknolesie (jako jeden z dwóch z województwa lubuskiego) otrzymał dofinansowanie w ramach II edycji konkursu grantowego „SPLOT wartości”. W całej Polsce nagrodzono 48 pomysłów. 

*Fundacja Pięknolesie – istnieje od ośmiu lat i zrealizowała dotychczas blisko 50 projektów. Działa głównie na rzecz seniorów i młodzieży z obszarów wiejskich oraz osób w różny sposób wykluczonych społecznie - organizuje wydarzenia i warsztaty, naukę pływania, aktywny wypoczynek z programem profilaktyki uzależnień. Stały zespół fundacji tworzy 6 osób, pozostałe (ponad 20) to osoby współpracujące. Od początku istnienia organizacja opiera swoją pracę na wolontariacie - stały zespół wolontariuszy liczy ponad 20 osób, są to seniorzy z Sieniawy Żarskiej oraz rodzice uczestników kursów pływania i młodzi ratownicy WOPR, ale także wolontariusze biorący udział w akcjach jednorazowych (sprzątanie wsi, bal charytatywny, koncert charytatywny). W 2020 r. fundacja dołączyła do Korpusu Solidarności i uzyskała certyfikat „Miejsce przyjazne wolontariuszom”.


Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.


Może Cię zainteresować