Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Lider nigdy nie idzie sam

Lider nigdy nie idzie sam

Około 130 osób z różnych sektorów spotkało się na Forum Liderów_ek Zmiany w Poznaniu, aby porozmawiać o sukcesach, ale też wyzwaniach i trudnościach, z którymi się mierzą. – Wydarzenie dało nam czas i przestrzeń do rozmów kuluarowych, możliwość poznania osób z branży. Dobrze być wśród ludzi, którzy się rozumieją – podsumowywali uczestnicy.


Zastanawialiście się kiedyś, kim właściwie są liderzy i liderki? To ludzie, którzy inspirują, angażują, dostrzegają wyzwania. Gromadzą wokół siebie innych, skłonnych wprowadzać zmianę. Łączą ich, motywują. Liderzy nigdy nie idą sami. Bo przecież lider bez ludzi, to tylko samotny wędrowiec. O tej drodze i napotykanych na niej trudnościach rozmawialiśmy 28 listopada na kongresie wielkopolskich NGO. 

Podczas wydarzenia podkreślano, że liderzy_rki są fundamentem zdrowych społeczności lokalnych. Organizują i mobilizują, ale także reprezentują wartości. - Wielokrotnie poznawałam takich ludzi, jak wy. Ładnie można powiedzieć, że ludzi charyzmatycznych, którzy widzą to, co należy zmienić. Myślę, że tego typu spotkania powinny odbywać się we wszystkich miastach w Polsce. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie organizacje pozarządowe nie wiedzą o tym, jaką mają moc. A co najsmutniejsze – samorządowcy nie zdają sobie sprawy z tej mocy – mówiła Adriana Porowska, Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Zaznaczyła, że organizacje powinny mieć poczucie, że są ważne i potrzebne. Mają prawo oczekiwać partnerskiego traktowania, także od samorządów. - Tam, gdzie są silne organizacje pozarządowe, tam społeczeństwo może być bezpieczne, bo jest w stanie reagować na kryzysy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – mówiła dalej. 

Z zaproszenia skorzystała także Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolski. - Serce społeczeństwa obywatelskiego właśnie dziś bije tutaj. Organizacje pozarządowe to nie tylko umacnianie, sieciowanie osób, pomoc potrzebującym, ale w obecnym świecie to także budowanie naszej odporności społecznej. To właśnie liderki i liderzy NGO wpływają na to, że ten świat naprawdę staje się lepszym miejscem – zapewniała.

Spotkanie dało przestrzeń do dyskusji i praktycznych warsztatów (dotyczących m.in. nowych technologii, narzędzi fundraisingowych, wypalenia zawodowego oraz aktywizowania mieszkańców). Wydarzenie połączono z 10-leciem Wielkopolskiej Wiary - projektu, w który obywatele angażują się z wielkim zapałem już od 2014 r. Paneliści opowiadali o tym, w jaki sposób mikrotodacje zmieniły ich miejscowości oraz podejście mieszkańców do wspólnych działań. Całość zakończono toastem za 35-lecie społeczeństwa obywatelskiego.

Jesteśmy przekonani, że podobne spotkania pozwalają utrzymać wysoką energię wśród społeczników. Praca na rzecz innych bywa wyczerpująca, a rozmowy z innymi, którzy mają podobne cele, mogą przypomnieć o ważności tego, co robią oraz dać im nową siłę do kontynuowania swoich działań. 

Wydarzenie odbyło się w ramach projektów:

SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS+/FST oraz z budżetu państwa w ramach FEW 2021-2027,

Wielkopolska Wiara, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności w ramach Programu NOWEFIO na lata 2021-2030.

Jego partnerami byli: firma Allegro oraz Poznańskie Centrum NGO, realizowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Patronat nad Forum Liderów_ek Zmiany objęli: Wojewoda Wielkopolski oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego.


Może Cię zainteresować