Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania

SPAW - Stawiamy na Potencjał i Aktywność w WielkopolsceW trakcie realizacji

Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w partnerstwie z Caritas Poznańską

W ramach projektu wzmocnionych zostanie 750 przedstawicieli 300 organizacji pozarządowych (w dokumentacji projektowej określanych jako Organizacje Społeczeństwa Obywatelskiego - OSO).

Celem głównym projektu jest wzmocnienie potencjału min. 750 przedstawicieli z 300 organizacji z Wielkopolski w oferowaniu wysokiej jakości usług społecznych i wdrażaniu nowych metod działania poprzez rozwój procedur zarządzania, refleksyjności, wydolności finansowej, rzecznictwa i współpracy międzysektorowej. 

Działania zaplanowane w projekcie to: 

1. Rozwój strategiczny kluczowych organizacji

Założono kompleksowy program wsparcia organizacji dostosowany do etapu ich rozwoju w 3 obszarach, skupiony na budowie strategicznego podejścia do zarządzania i stworzenie trwałych efektów.

Praca z OSO przebiegać będzie wg schematu:

- Diagnoza (identyfikacja obszarów do rozwoju)

- Warsztaty wzmacniające organizacje pozarządowe

- Indywidualne konsultacje.

2. Wzmocnienie w obszarze IT

Wsparcie rozwoju kompetencji i narzędzi IT realizowane będzie przez zakup narzędzi lub dostęp do narzędzi IT oraz organizację warsztatów, których celem będzie zwiększenie wiedzy przedstawicieli organizacji pozarządowych w obszarze IT np. korzystania z baz danych, sztucznej inteligencji, zarządzania z wykorzystaniem narzędzi IT.

3. Wsparcie jakości zatrudnienia

Poprawa jakości zatrudnienia  zapewniona zostanie poprzez możliwość udziału w szkoleniach/warsztatach/studiach podyplomowych oraz organizacja praktyk np. realizowanych w innych NGO celem wymiany doświadczeń i nabycia umiejętności przekładających się na budowanie potencjału organizacji.

4. Rozwój i kompetencje sektora

W ramach działania zapewniony zostanie dostęp do wiedzy eksperckiej dot. sektora pozarządowego poprzez szkolenia, kursy, studia podyplomowe, VOD, warsztaty, indywidualne konsultacje ze specjalistami np. prawnikami/księgowymi, wsparcie mentorów z biznesu, czy wsparcie indywidualne oraz dostęp do baz wiedzy.

5. Rozwój partycypacji i rzecznictwa

W ramach zadania prowadzone będą takie działania jak:

Szkoła rzeczników (dostarczająca narzędzia i wiedzę, które pozwolą organizacjom skutecznie reprezentować interesy własne oraz mieszkańców i wpływać na decyzje podejmowane na różnych szczeblach (gminy-powiatu-województwa-kraju)

Wsparcie RDPP i innych ciał opiniodawczych (w obszarze m.in. rozwinięcia strategii ich działania, określenia ich celów, opracowania planów działań, ewaluacji działań, budowania współpracy)

Organizację Forum RDPP i innych ciał opiniodawczych jako forum inspiracji, wiedzy i wymiany doświadczeń kierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych w RDPP i innych ciał konsultacyjno-doradczych.

6. Konsolidacja i sieciowanie NGO

Tworzone będą platformy porozumień, sieciowania i konsolidacji poprzez rozwój współpracy organizacji pozarządowych, branżowe wydarzenia sieciujące, Konkursy Działania Godne Uwagi promujące najbardziej wartościowe inicjatywy społeczne, współpracę lokalną, czy Wielkopolskie Fora Liderów Zmiany - konsolidujące sektor NGO oraz sieciujące z przedstawicielami innych sektorów.

Dodatkowo realizowane będzie wsparcie organizacyjne i komunikacyjne poprzez indywidualne konsultacje (np. w wypracowaniu strategii promocji, kontaktach z mediami, opracowaniu grafik), wsparcie informacyjne poprzez artykuły promujące relacje NGO z innymi sektorami, regularnie wysyłany serwis informacyjny oraz wydarzenia promujące konsolidację organizacji pozarządowych oraz zachęcające do współpracy np. w formie kampanii, happeningu, wydarzenia. 

7. Rozwój współpracy NGO z innymi sektorami

Tworzyć będziemy platformę budowania porozumień i sieciowania między organizacjami pozarządowymi a:

ADMINISTRACJĄ PUBLICZNĄ poprzez m.in.:

- Budowanie relacji z przedstawicielami administracji publicznej poprzez diagnozę potrzeb administracji publicznej względem organizacji, stałe kontakty z przedstawicielami administracji, spotkania w terenie na rzecz promowania zlecania realizacji usług i produktów NGO, wprowadzanie rozwiązań przyjaznych organizacjom np. centrów wsparcia organizacji pozarządowych.

-  Fora Pełnomocników ds. NGO podnoszące wiedzę Urzędników dot. współpracy z organizacjami pozarządowymi, możliwości formalno-prawnych, promujące zaangażowanie organizacji w rozwiązywanie problemów i realizację usług społ.

BIZNESEM przez:

-  Nawiązywanie relacji NGO z biznesem poprzez diagnozę potrzeb biznesu względem organizacji pozarządowych, spotkania z przedst. biznesu celem promocji i sieciowania firm z NGO, włączania organizacji w działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju, edukacji o trzecim sektorze. 

- Rozwój współpracy z biznesem. Organizacje zostaną objęte indywidualnym wsparciem eksperckim przy rozwijaniu współpracy z biznesem

- Fora Odpowiedzialnej Zmiany dotyczące rozwoju współpracy NGO i biznesu, roli tej współpracy w rozwoju potencjału organizacji, jej miejsca w CSR i ESG, wolontariatu pracowniczego, promocji współpracy.

- Portal informacyjny biznesspolecznie.pl promujący relacje trzeciego sektora z biznesem.

8. Rozwój Aktywizmu Obywatelskiego

Zaplanowane działania pozwolą na rozwój wolontariatu i wzrost zaangażowania wolontariuszy w działalność organizacji pozarządowych w Wielkopolsce. Działanie ma za zadanie zachęcenie mieszkańców do wsparcia i współpracy z lokalnymi NGO (np. w zakresie lokalnej filantropii, aktywności obywatelskiej, wolontariatu). 

W zależności od potrzeb, określonych na podstawie diagnozy w danej społeczności, prowadzone będą tam takie działania jak np. warsztaty dla wolontariuszy oraz koordynatorów wolontariatu rozwijające ich umiejętności i kompetencje; budowanie społeczności wokół aktywizmu obywatelskiego np. poprzez spotkania, pikniki, fora, kluby dyskusyjne promujące aktywność obywatelską; organizację warsztatów rozwijających kompetencje i umiejętności wolontariuszy odpowiadające ich zainteresowaniom.

Planowane jest także włączanie innych organizacji i instytucji (np. biznesu, administracji publicznej, szkół) w działania społeczne (aktywizm, wolontariat, filantropia) lokalnych organizacji i inicjowanie wspólnych akcji oraz indywidualne wsparcie konsultacyjne dla grup nieformalnych i ruchów społecznych, dotyczące angażowania się w działania społeczne, rozwoju wolontariatu oraz filantropii.


Planowane rezultaty realizacji projektu

- Liczba OSO, które poprawiły lub wprowadziły nowe metody działania lub rodzaje usług: 90

- Liczba przedstawicieli OSO, którzy zdobyli nowe umiejętności, wiedzę lub uzyskali kwalifikacje: 250

- Liczba OSO, które zwiększyły swój potencjał organizacyjny w co najmniej jednym z następujących obszarów: standardy i procedury zarządzania, refleksyjność, wydolność finansowa, rzecznictwo, jakość usług, współpraca międzysektorowa: 200

- Liczba OSO wzmocnionych w obszarze IT: 60

- Liczba nawiązanych współprac międzysektorowych, między OSO a JST/Biznesem: 60

- Liczba planów wdrożenia nowej metody działania/rodzaju usług przez OSO: 90

- Liczba dokumentów wypracowanych z RDPP i/lub innymi ciałami opiniodawczymi: 50

- Liczba przedstawicieli_lek OSO, które uzyskały dostęp do wiedzy eksperckiej/baz danych wiedzy: 350

- Liczba OSO, która poprawiła jakość zatrudnienia: 60

- Liczba nawiązanych współprac wewnątrzsektorowych pomiędzy OSO: 70


Projekt pn. SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków EFS+/FST oraz z budżetu państwa w ramach FEW 2021-2027.

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 4 223 904,00 zł

Wartość dofinansowania: 4 008 304,00 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 956 732,80 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie



Zapytanie ofertowe na usługi cateringowe

Zapytanie ofertowe na usługi cateringowe

Dot.1/ZO/SPAW/2024 z dnia 12.12.2024 Zapytanie ofertowe na realizację zamówień częściowych dotyczących świadczenia usług cateringu (poczęstunek – wyżywienie)  na spotkania,...

Czytaj dalej
Rozeznanie cenowe - usługi specjalistycznych konsultacji księgowych

Rozeznanie cenowe - usługi specjalistycznych konsultacji księgowych

Rozeznanie cenowe na realizację działań projektowych w zakresie usług specjalistycznych konsultacji księgowych w ramach projektu pn. „SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w...

Czytaj dalej
Lider nigdy nie idzie sam

Lider nigdy nie idzie sam

Około 130 osób z różnych sektorów spotkało się na Forum Liderów_ek Zmiany w Poznaniu, aby porozmawiać o sukcesach, ale też wyzwaniach i trudnościach, z którymi się mierzą. – Wydarzenie...

Czytaj dalej
Rozeznanie cenowe - catering na spotkanie branżowe

Rozeznanie cenowe - catering na spotkanie branżowe

Rozeznanie cenowe na realizację działań projektowych w zakresie  cateringu na spotkanie branżowe  w ramach projektu pn. „SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w...

Czytaj dalej
Forum Odpowiedzialnej Zmiany. Zbuduj wartościową relację.

Forum Odpowiedzialnej Zmiany. Zbuduj wartościową relację.

Pierwsze spotkanie, kilka słów o sobie, szukanie wspólnych wartości. Czy ta znajomość ma szansę na przetrwanie? Taką mamy nadzieję! Zapraszamy na listopadową randkę... z biznesem podczas...

Czytaj dalej
Pomóż wyznaczyć lasy społeczne

Pomóż wyznaczyć lasy społeczne

Właśnie rozpoczął się proces wyznaczania lasów społecznych wokół największych miast  w Polsce, takich jak Miasto Poznań. Członkiem powołanego przez Ministerstwo Klimatu  i...

Czytaj dalej
 Program Kierunek Rozwój

Program Kierunek Rozwój

Stabilne finanse, mocny zespół, skuteczna promocja, czy silna organizacja? To Ty decydujesz w jakim obszarze chcesz się rozwijać Twoją organizację.  Rozpoczynamy rekrutację do...

Czytaj dalej
Standardy ochrony małoletnich po 15 sierpnia. Dylematy wielkopolskich organizacji

Standardy ochrony małoletnich po 15 sierpnia. Dylematy wielkopolskich organizacji

Wasza organizacja pracuje z dziećmi lub młodzieżą. Sumiennie spisaliście i wdrożyliście wymagane „Standardy ochrony małoletnich”, ale nadal macie sporo pytań? Spokojnie, nie jesteście w...

Czytaj dalej
Rozeznanie cenowe - catering na spotkanie branżowe

Rozeznanie cenowe - catering na spotkanie branżowe

Rozeznanie cenowe na realizację działań projektowych w zakresie  cateringu na spotkanie branżowe  w ramach projektu pn. „SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce”....

Czytaj dalej
Rozeznanie cenowe - catering na spotkanie branżowe

Rozeznanie cenowe - catering na spotkanie branżowe

Rozeznanie cenowe na realizację działań projektowych w zakresie cateringu na spotkanie branżowe w ramach projektu pn. „SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce”....

Czytaj dalej
Rozeznanie cenowe - szacowanie wartości na materiały na spotkania/szkolenia

Rozeznanie cenowe - szacowanie wartości na materiały na spotkania/szkolenia

Rozeznanie cenowe na realizację działań projektowych w zakresie materiałów na spotkania/szkolenia w ramach projektu pn. „SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce”. ...

Czytaj dalej
Rozeznanie cenowe - usługi specjalistycznych konsultacji psychologicznych/coachingowych

Rozeznanie cenowe - usługi specjalistycznych konsultacji psychologicznych/coachingowych

Rozeznanie cenowe na realizację działań projektowych w zakresie specjalistycznych konsultacji psychologicznych/coachingowych w ramach projektu pn. „SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność...

Czytaj dalej
Rozeznanie cenowe - usługi specjalistycznych konsultacji prawnych

Rozeznanie cenowe - usługi specjalistycznych konsultacji prawnych

Rozeznanie cenowe na realizację działań projektowych w zakresie sług specjalistycznych konsultacji prawnych w ramach projektu pn. „SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce”...

Czytaj dalej
Zaproszenie na Forum Liderów Zmiany – Wielkopolski Kongres NGO

Zaproszenie na Forum Liderów Zmiany – Wielkopolski Kongres NGO

Forum Liderów Zmiany – Wielkopolski Kongres NGO to największe wydarzenie, podczas którego liderki i liderzy trzeciego sektora z całej Wielkopolski będą mieli okazję do spotkania z władzami...

Czytaj dalej
Problemy w społecznych działaniach? Zapraszamy na dyżury doradcy

Problemy w społecznych działaniach? Zapraszamy na dyżury doradcy

Planujesz założyć organizację społeczną lub już ją prowadzisz? Już na starcie masz sporo pytań? Skorzystaj z naszego wsparcia. Zapraszamy na regularne dyżury doradcze, które poprowadzi...

Czytaj dalej

Potrzebujesz indywidualnej pomocy? Od lat wspieramy proces zakładania organizacji pozarządowych i chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania związane z prowadzeniem Waszej organizacji.

Jesteśmy do Waszej dyspozycji w jednym z naszych biur w Poznaniu oraz Lesznie, stacjonarnie, telefonicznie oraz mailowo.

Dyżury naszych ekspertów w grudniu 2024

Anna Lewandowska (mail: anna.lewandowska@pisop.org.pl, tel. 534 205 699) 

20 grudnia | 10.00 - 12.00 

23 grudnia  | 10.00 - 13.00 

30 grudnia  | 10.00 - 13.00

Piotr Kotlarek (mail: piotr.kotlarek@pisop.org.pl, tel. 534 205 699) - w godzinach 10.00 - 12.00:

2 grudnia

5 grudnia 

9 grudnia 

12 grudnia

16 grudnia 

19 grudnia 

23 grudnia 

27 grudnia 

30 grudnia


Jesteśmy dla Was dostępni w dwóch lokalizacjach 

  • w Lesznie przy ul. Słowiańskiej 59 (zobacz wskazówki dojazdu) oraz pod nr tel. 534-202-744
  • w Poznaniu przy ul. Chwaliszewo 75 oraz pod nr tel. 534-205-699.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Nasze biuro jest dostosowane do osób ze szczególnymi potrzebami. Posiadamy podjazd dla osób z niepełnosprawnościami oraz dostosowane pomieszczenia, w tym toaletę. 

Interesują Cię nasze wydarzenia, ale nie masz czasu szukać szczegółów na stronie internetowej i Facebooku? Chcesz być na bieżąco z ciekawostkami dotyczącymi trzeciego sektora? Ruszamy z newsletterem, dotyczącym bieżących, pozarządowych działań. Znajdziesz go w załączniku poniżej (jest aktualizowany dwa razy w miesiącu).

UWAGA! Twoja organizacja prężnie działa, ale potrzebujesz rozgłosu? Chcesz zareklamować swoje działania lub usługi? Napisz do Ani - specjalistki ds. promocji na adres: anna.twardowska@pisop.org.pl. 

Poniżej znajdą Państwo dokumenty dla uczestników projektu.