Pokazali siłę współpracy. Największa akcja wolontariatu pracowniczego w Poznaniu
Prawie 200 wolontariuszy, kilka godzin wytężonej pracy i duża wdzięczność pacjentów. Za nami Wspólnie POZmieniajmy – największa partnerska akcja wolontariatu pracowniczego w Poznaniu. 15 firm, dwie organizacje społeczne i Urząd Miasta Poznania połączyli siły, aby skupić swoją energię wokół jednego celu.
Na jeden dzień wyszli z biur i fabryk, wzięli do rąk łopaty, grabie i pędzle malarskie. Wcielili się w rolę wolontariuszy, aby stworzyć piękną przestrzeń do odpoczynku i rehabilitacji dla pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej w Poznaniu. - Jestem pod wrażeniem waszych działań i tego, że poświęcacie swój czas, wysiłek i doświadczenie, żeby stworzyć tak piękne dzieło, które posłuży innym ludziom, naszym pacjentom – mówiła dyrektorka placówki, Irena Majer. Wspólnie POZmieniajmy to unikatowa w skali kraju akcja, w której firmy zamiast konkurować – współpracują. Wolontariusze z 15 poznańskich firm odnowili ławki, skręcili donice, pomalowali ściany, stworzyli ogród sensoryczny i posadzili roślinność na terenie ponad 820 m2. Akcję koordynowało Stowarzyszenie Centrum PISOP. – Ta akcja pokazuje, że firmy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu mogą ze sobą współpracować. Mogą zrobić coś wartościowego, zaangażować swoich pracowników, a my mamy tę możliwość i przyjemność, aby skupić ich wokół jednego celu i zorganizować tak wspaniałe wydarzenie – mówił Patryk Krawczyk ze stowarzyszenia.
Gotowi na nowe wyzwania
Przygotowania do akcji rozpoczęły się kilka miesięcy temu, kiedy teren przy placówce medycznej pokryty był jeszcze śniegiem. Proces wymagał zaprojektowania ogrodu, zebrania grup wolontariuszy i zaplanowania szczegółów. Wydarzenie odbyło się w czwartek, 19 września. – Jesteśmy duchem, sercem i przede wszystkim rękoma w tej akcji. Nasi wolontariusze przyszli tu z pozytywnym nastawieniem. Z przyjemnością i zaangażowaniem chcą zrobić coś dobrego – mówiła Katarzyna Mikielewicz z Grupy MTP. Ochotnicy byli odpowiedzialni za konkretne zadania, ucząc się od siebie nawzajem. – Po raz pierwszy pracuję dziś z łopatą, to dla mnie nowe wyzwanie – komentowała Magda z Kompanii Piwowarskiej. Była jedną z ośmiu osób z tej firmy. – Bycie wolontariuszem to fajne uczucie, odskocznia od dnia codziennego. Dzisiaj pomagamy ludziom. Może nie tak bezpośrednio, ale z dużą satysfakcją – mówił Paweł, pracujący przy skręcaniu i malowaniu donic. Wtórowała mu Agnieszka: pracujemy dziś we wspólnym celu, jako osoby dla siebie obce, dotychczas nieznające się. To daje mi wewnętrzną radość. Wszyscy pracujący tu ludzie są empatyczni i mają dobre serca. Dzięki nam ten ogród staje się piękniejszy.
Akcja pokazała, że sektor biznesu z powodzeniem może współpracować z sektorem pozarządowym, a co więcej - jest dla siebie ogromnym wsparciem. – Dzisiejsze działania są spójne z wartościami naszej firmy, czyli podnoszeniem jakości życia na świecie, dlatego chętnie włączyliśmy się w nie po raz pierwszy – mówiła Paulina Małecka z firmy Wavin. W jej ocenie zadania dla wolontariuszy były różnorodne i każdy mógł wybrać coś dla siebie. - Nasi pracownicy nie do końca mieli świadomość, że mogą pomagać również poprzez swoje pasje, np. ogrodnictwo, majsterkowanie, czy prace remontowe. To zachęciło ich do dołączenia – dodała Marta Grabka. Prace zakończyły się późnym popołudniem. Wtedy to przebywający w zakładzie ZOLiRM pacjenci mogli sami ocenić efekty wolontariackich działań. – Popłakałam się widząc to wszystko. Zrobiliście coś pięknego. Bardzo się cieszę, że pomagacie – mówiła pacjentka, przebywająca w placówce od 6 tygodni. Jej współtowarzysze już nie mogą doczekać się wiosennych efektów w ogrodzie.
Akcję „Wspólnie POZmieniajmy” realizowały: Allegro, Amica, Aquanet, ENEA, Fiberhost, Franklin Templeton, Grupa MTP, INEA, Kompania Piwowarska, PEPCO, Unilever, VML, Volkswagen Poznań, Wavin, Żabka
we współpracy z: Fundacją NIWA Edukacji i Rozwoju, Stowarzyszeniem Centrum PISOP oraz Miastem Poznań.
Źródła zdjęć: Milena Rybak, Maciej Nowaczyk, Urząd Miasta Poznania, Anna Twardowska