Pomóż wyznaczyć lasy społeczne
Właśnie rozpoczął się proces wyznaczania lasów społecznych wokół największych miast w Polsce, takich jak Miasto Poznań. Członkiem powołanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska lokalnego zespołu jest Stowarzyszenie Sąsiedzkie Wojnówko. - Zależy nam na informowaniu mieszkańców o procesie wyznaczania lasów społecznych i możliwości włączenia się w działania, a także o wskazywaniu przez nich cennych obszarów leśnych - mówi Agnieszka Mularewicz z Sąsiedzkiego Wojnówka.
Dlaczego to jest ważne?
- Ochrona klimatu: Dojrzałe lasy pochłaniają dwutlenek węgla.
- Zdrowie i rekreacja: Lasy społeczne to miejsca odpoczynku, aktywności fizycznej.
- Bioróżnorodność: Stanowią siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
Jak NGO mogą się włączyć?
- Komunikacja i edukacja: Informowanie społeczności lokalnych o procesie wyznaczania lasów społecznych i możliwości włączenia się w działania.
- Wsparcie w składaniu uwag: Pomoc mieszkańcom w wyrażaniu opinii i wskazywaniu cennych dla nich obszarów leśnych, zgłaszanie tych obszarów poprzez liderów procesu.
- Współpraca z zespołami lokalnymi: Aktywny udział w pracach zespołów ds. lasów społecznych, reprezentowanie interesów społeczności.
- Organizacja spotkań i konsultacji: Tworzenie przestrzeni do dyskusji między mieszkańcami, leśnikami i samorządowcami.
- Monitoring procesu: Śledzenie postępów prac i zgłaszanie ewentualnych nieprawidłowości.
UWAGA! Twoja organizacja prężnie działa, ale potrzebujesz rozgłosu? Chcesz zareklamować swoje działania lub usługi w newsletterze "Co słychać w trzecim sektorze"? Napisz do Ani - specjalistki ds. promocji na adres: anna.twardowska@pisop.org.pl. Ustalcie szczegóły współpracy.
Działania powstają w ramach projektu pn. SPAW – Stawiamy na Potencjał i Aktywność w Wielkopolsce współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS+/FST oraz z budżetu państwa w ramach FEW 2021-2027.