Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Rakoniewice świecą przykładem

Rakoniewice świecą przykładem

Przedstawiciele NGO mają  świetne pomysły, ale często brakuje im pieniędzy na ich realizację. Jak je zdobyć? Gerard Tomiak, burmistrz Rakoniewic, od razu powiedział projektowi ożywienia rycerza Rakonia „tak”, a mając wsparcie finansowe samorządu i szerokie grono zaangażowanych wolontariuszy, powodzenie tego zadania było tylko kwestią czasu. Poczytajcie, jak być skutecznym w pozyskiwaniu środków. 

Opowiemy o tym również podczas konferencji, na którą zapraszamy już 9 czerwca do Poznania. Szczegóły: https://pisop.org.pl/poznaj-nowy-model-wspolpracy-zapraszamy-na-konferencje-33191


Ożywili legendę rycerza Rakonia

Rakoniewice to gmina, która w kontekście projektu Warnik, świeci przykładem. Wszystko poszło tu bowiem ekspresowo. Oddolna inicjatywa mieszkanki, by wskrzesić rycerza Rakonia, trafiła na podatny grunt i w organizację planowanego w czerwcu festynu historycznego zaangażowało się wiele organizacji pozarządowych. Przedstawiciele rakoniewickiego urzędu również stanęli na wysokości zadania sprawnie ogłaszając konkurs i wspierając finansowo oraz merytorycznie całe przedsięwzięcie.


Kilka słów o Warniku

Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.

Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 14 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP. Jakie będą tego efekty? Już można śmiało powiedzieć, że spektakularne.


Gdy zdolne kobiety łączą siły

W Rakoniewicach projekt Warnik połączył Agnieszkę Słomską, mieszkankę Ruchocic i Kaję Krysmann, prezeskę Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Serce”. To właśnie Agnieszka Słomska wpadła na pomysł wskrzeszenia rycerza Rakonia. - Zainspirował mnie Albert Kiszkurno, który prowadzi, w gminie Rakoniewice, Park Historyczny Uroczysko Wołkołatka w Woli Jabłońskiej. Opowiada tam baśnie i piastowską historię, przybliża dawne obyczaje i muzykę. To on przybliżył mi legendę rycerza Rakonia – mówi Agnieszka Słomska. Jak podają źródła historyczne nazwa miasta Rakoniewice pochodzi prawdopodobnie od średniowiecznej wsi, której właścicielem był komes Rakoń. W 1252 r. wieś została nadana komesowi przez księcia Wielkopolskiego Bolesława Pobożnego za to, że pomógł zdobyć grody Zbąszyń i Drezdenko. Mieszkanka Ruchocic uznała, że legenda Rakonia jest tym, wokół czego można skupić ludzi. Tym bardziej, że w 2022 roku przypada 770 rocznica powstania Rakoniewic. - Podzieliłam się pomysłem z Kają i zaczęłyśmy współpracę. Kaja wzięła na sobie sprawy merytoryczne, w tym kontakty z samorządem i przygotowanie wniosku – relacjonuje Agnieszka.


Festyn historyczny z Rakoniem na czele

Co konkretnie zaproponowały panie? Festyn historyczny, któremu patronował będzie rycerz Rakoń, czyli „Święto Rakonia”. Impreza odbędzie się 5 czerwca 2022 r. Organizując inauguracyjne spotkanie w tej sprawie miały obawę o frekwencję. - Zupełnie niepotrzebnie. Już pierwszym spotkaniu zjawiło się dwadzieścia osób, a z czasem chętnych było coraz więcej – mówi Kaja Krysmann. Obie panie do współdziałania poderwały tłumy. W projekt Warnik weszły Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Rakoniewice i liczne stowarzyszenia w tym Miłośnicy Ziemi Rakoniewickiej, Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, a nawet prezes ogródków działkowych. - Wspólnie walczymy o to, by upowszechnić legendę Rakonia – przekonuje Kaja.


Przełamując schematy

Jak podkreśla Natalia Szymanowska z Centrum PISOP, która wspiera merytorycznie mieszkańców gminy Rakoniewice, wszystkie inicjatywy realizowane w ramach Warnika, w tym także rakoniewicki projekt, są efektem głębokiej analizy środowiska lokalnego oraz jego potrzeb. - Co ciekawe, po konsultacjach społecznych, zmianie uległ program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Tym samym projekt Warnik przełamuje schematy dotyczące współpracy pomiędzy poszczególnymi sektorami - tłumaczy Natalia Szymanowska.

Jak każda zmiana, także i ta, kosztowała wszystkich uczestników sporo pracy i energii. - W końcu to zupełnie nowe procedury. Nie obyło się bez przeszkód czy trudności, ale należy podkreślić, że Gerard Tomiak, burmistrz Rakoniewic, od razu powiedział projektowi „tak”, a mając wsparcie samorządu i szerokie grono zaangażowanych wolontariuszy, powodzenie tego zadania było tylko kwestią czasu – dodaje Agnieszka. 

Najtrudniejsze już za nimi. Dziś obie panie śmieją się, że są prawdziwymi rycerkami, bo wygrały już parę bitew z ludzkimi słabościami i niedowierzaniem.


Konkurs na 10 tys. zł

Konkurs na realizację zadania zatytułowanego „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej na terenie gminy Rakoniewice” gmina Rakoniewice ogłosiła pod koniec grudnia 2021 roku, a wyniki znane były już pod koniec stycznia br. Na zadanie rakoniewicki samorząd przeznaczył 10 tys. zł. Wygrało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Serce” w Rakoniewicach. 

Środki przeznaczone zostaną na organizację „Święta Rakonia”, wystawienie ich stoisk, materiały na warsztaty, wyżywienie czy upominki dla odwiedzających. Szykuje się świetna impreza, bo do Rakoniewic przyjadą woje i podczas historycznej inscenizacji rycerz Rakoń przekaże symbolicznie miasto burmistrzowi. Przedstawiciele trzeciego sektora już zapowiedzieli, że na imprezę ubiorą się zgodnie ze średniowieczną modą. - W ramach współpracy stworzyliśmy grupę na messengerze i stronę na Facebooku Inicjatywna Grupa Rakonia. Działanie nad tym projektem przyniosło już wiele dobrego, a zyskamy jeszcze więcej – zapewnia Kaja. W ramach działań projektowych panie szkoliły się i nadal będą szkolić pod czujnym okiem specjalistów z Centrum PISOP. - Aby zrealizować swój pomysł przez cały czas trwania projektu korzystają ze wsparcia merytorycznego naszego zespołu – dodaje Natalia Szymanowska.


Łączy ich działanie

Podczas wskrzeszania Rakonia osoby zjednoczone pod jego rycerską tarczą poznały nie tylko historię miasta. Dowiedziały się także o sobie nawzajem. Wielu mieszkańców gminy nie miało pojęcia, że na ich terenie działa Wołokatka, czy że emerytowane nauczycielki prowadzą prowadzą świetlicę dla dzieci lub że szefem jednego z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie jest...mężczyzna. To największa wartość tego projektu. - Tym, co nas łączy, jest działanie dla ogółu. Tu nikt nie liczy godzin czy pieniędzy – podsumowuje Agnieszka.

Grupa Rakonia spotyka się regularnie, a jej członkowie dosłownie przerzucają się pomysłami. Wymyślili na przykład, że stworzą kulinarny przysmak Rakonia, na bazie – jak przystało na Wielkopolskę– ziemniaków. - Z jednej strony ożywiamy tradycję, a jednocześnie na jej bazie tworzymy nową – cieszą się obie panie. Podsumowujące projekt Warnik spotkanie planują po festynie, oczywiście w Wołkołatce. - Mimo stresu i ogromu zadań z jakimi przyszło nam się zmierzyć, działanie na rzecz lokalnej społeczności, uskrzydla nas – zapewnia Kaja. W działaniu – jak tłumaczą - towarzyszą im rycerskie ideały: szlachetność, siła i odwaga. Jak podkreśla Natalia Szymanowska z Centrum PISOP organizacje biorące udział w spotkaniach zapowiedziały, że będą kontynuowały działania i dążą do powołania partnerstwa lokalnego na rzecz rozwoju gminy Rakoniewice.

Na zdjęciu ekipa z Rakoniewic zaangażowana w projekt WARNiK. Fot. arch. Centrum PISOP.


Projekt realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool,  z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Może Cię zainteresować