Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Wielodzietność: wybór, nie problem. O dobrych manierach i szacunku

Wielodzietność: wybór, nie problem. O dobrych manierach i szacunku

W społeczeństwie wciąż pokutują krzywdzące stereotypy na temat rodzin wielodzietnych. Kojarzone są często z problemami finansowymi, niezaradnością czy roszczeniowością. Tymczasem — wychowanie kilkorga dzieci to ogromne wyzwanie, a przede wszystkim świadomy wybór, za którym stoją wartości, miłość i odpowiedzialność. Zainspirowani Dniem Savoir-Vivre’u (3 czerwca) kontynuujemy serię artykułów, w których poruszymy ważne tematy związane z codziennym życiem i dobrymi manierami. Korzystając z wiedzy i doświadczenia organizacji społecznych. 


Jak mówi Elżbieta Majka, prezeska wielkopolskiego oddziału Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, rodzice wielodzietni nadal słyszą komentarze w stylu: „lecicie na 800 plus”, co jest nie tylko niesprawiedliwe, ale i absurdalne. — 800 zł nie wystarcza na utrzymanie dziecka miesięcznie, a większość z nas miała dzieci jeszcze zanim to świadczenie weszło w życie — podkreśla. Zauważa też, że gdyby chodziło tylko o pieniądze, każdy miałby dziś pod dachem sporą gromadkę. 

Tymczasem to rodziny wielodzietne często zmagają się z niezrozumieniem i brakiem wsparcia. Rodzicom współczuje się, jakby ich wybory były wynikiem przypadku, braku wiedzy lub rozsądku. Padają pytania: „to było zaplanowane?”, „ile Wy tych dzieci macie?” — zamiast uznania, szacunku czy zwykłej życzliwości. 

Savoir-vivre wobec rodzin wielodzietnych powinien być oparty na akceptacji, życzliwości i szacunku. Warto spojrzeć na nie jak na fundament przyszłości społeczeństwa. — W Czechach mają dużo lepszy przyrost naturalny, ponieważ tam rodzina z dzieckiem to „dobro narodowe”. Oni uważają, że matka wychowując dziecko, robi to dla dobra kraju i dlatego trzeba ją wspierać. W Polsce niestety cały czas panuje przekonanie: twoje dziecko - twoja sprawa. Musisz poradzić sobie sam— zauważa Elżbieta Majka, będąca mamą piątki dzieci (i jedynaczką!). 

Co możemy zrobić? Wystarczy uśmiech, miłe słowo, pomoc przy zakupach czy w opiece nad dziećmi sąsiadki. Nie oceniajmy, nie komentujmy, nie wtrącajmy się. Wychowanie dzieci to wielki trud i odpowiedzialność, który zasługuje na wdzięczność, nie na pogardę.

Rodzina to wartość, a wielodzietność to nie problem — to wybór.


Czytaj także: Nie głaszcz, nie przeszkadzaj – on właśnie pracuje!


Artykuł powstał w ramach Poznańskiego Centrum NGO. Projekt realizowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania.


Może Cię zainteresować