Wyniki wyszukiwania dla

Brak wyników wyszukiwania
Aktualność Wózkowicze uczą mieszkańców savoir-vivre’u

Wózkowicze uczą mieszkańców savoir-vivre’u

Brak dostępności architektonicznej, dostępu do edukacji, stygmatyzacja i dyskryminowanie w miejscu pracy. To utrudnienia, z którymi w swoim codziennym życiu borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Poznańska Fundacja Wózkowicze ma swój plan. Stworzyła projekt edukujący mieszkańców, zwalczający stereotypy i rozpoczynający proces pozytywnych zmian. – To trochę jak syzyfowa praca, ale podchodzimy do niej z uśmiechem, bo odbiór naszych działań jest fantastyczny – mówi wiceprezes Sebastian Mankiewicz.


Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej mówi o samodzielności, integracji społecznej i zawodowej oraz udziale osób z niepełnosprawnościami (OzN) w życiu społeczności. Praktyka wygląda niestety nieco inaczej. - Z naszych obserwacji wynika, że organizacje społeczne czy firmy starają się zrozumieć savoir vivre i potrzeby osób niepełnosprawnych. Nie mają niestety finansów na to i specjalistycznej wiedzy w tym zakresie – mówi Sebastian Mankiewicz z Wózkowiczów. Fundacja stworzyła projekt edukacyjny, szkolący pracowników firm oraz osoby indywidualne, dostarczający im wiedzę na temat kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Projekt jest w toku, a na najbliższe wydarzenia można zarejestrować się tu - KLIK. Zwieńczeniem będzie poradnik z savoir vivrem osób niepełnosprawnych oraz poradami dla asystentów OzN. Będzie on materiałem uzupełniającym szkolenia oraz wysyłanym do zainteresowanych osób czy instytucji. 

Nie chcą się bać

Wózkowicze cieszą się z pozytywnego odbioru ich dotychczasowych działań. - Widzimy, że wiele firm chce inkluzywności. Nie chcą bać się „inności”, jaką są dla nich osoby niepełnosprawne – mówi mężczyzna. Szkoleniami są zainteresowane firmy i organizacje, które chcą przeszkolić swoich wolontariuszy. - Osobiście lubimy bardziej warsztaty „na żywo”, podczas których możemy przeprowadzić zajęcia praktyczne. Z doświadczenia wiemy, że taka forma jeszcze bardziej otwiera umysły na niepełnosprawność – ocenia Sebastian Mankiewicz. Podczas spotkań pomysłodawcy projektu opowiadają o tym, jak zwracać się do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (mówić „podejdź” czy „podjedź”?). Mówią, gdzie można chwycić wózek by go podnieść, jak przesadzać osobę niepełnosprawną czy jak sprowadzać wózek po schodach? Opowiadają o roli asystenta osobistego oraz możliwościach i wyzwaniach tego zawodu.

Doświadczają życia "na wózku"

W ramach projektowych działań powstał też specjalny tor przeszkód, dzięki któremu osoby siadające na wózek mogą doświadczyć, jak to jest przemieszczać się po różnych nawierzchniach (jak trawa, żwir czy nierówne deski). - Takie szkolenia są potrzebne. Osoby, które nigdy nie miały kontaktu z osobami niepełnosprawnymi przestają się bać „inności”. Chęć uczestnictwa w takich wydarzeniach jest coraz większa, aczkolwiek przypomina to syzyfową pracę. Ostatnio mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji medycznej. Wydawało nam się, że osoby uczestniczące powinny wiedzieć wszystko na temat niepełnosprawności. Myliliśmy się. Niestety uczelnie medyczne koncentrują się na sprawach leczenia, a nie na komforcie pacjenta i zdrowiu personelu. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale podchodzimy do tego z uśmiechem, bo odbiór szkoleń jest fantastyczny – ocenia wiceprezes. 

Projekt „Zasady Współczesnego Pomagania” został nagrodzony w konkursie grantowym „SPLOT wartości”.


__

Kilka słów o…

*Fundacja Wózkowicze - jest organizacją pozarządową, której celem jest działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół. Powstała w marcu 2016 roku z inicjatywy Agnieszki i Sebastiana – osób poruszających się na wózkach z dużym doświadczeniem w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych i społeczeństwa obywatelskiego, inicjatorów i twórców wielu akcji społecznych i uświadamiających.

Misją fundacji jest przełamywanie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych. Zachęcanie i motywowanie ich, aby wychodzili z domu, rozwijali swoje pasje i żyli normalnie, tak jak osoby pełnosprawne. Uświadamianie osób pełnosprawnych, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy.  Budowanie pozytywnych relacji i integrowanie osób na wózkach z resztą społeczeństwa, tak aby były one obecne w życiu codziennym bez względu na swoje możliwości czy ograniczenie.  

Więcej o fundacji i jej działaniach można poczytać na stronie www.fundacjawozkowicze.pl.


Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.


Może Cię zainteresować