Nakręcamy ekonomię społeczną! To hasło, które od lat przyświeca działaniom Leszczyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (LOWES).
Jesteśmy tam, gdzie potrzebne jest nasze wsparcie. Towarzyszymy wam od momentu podjęcia decyzji o założeniu przedsiębiorstwa społecznego. Wspieramy pomysły, szukamy środków na finansowanie działań, dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Nasz projekt realizowany jest od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2028 r. na terenie subregionu leszczyńskiego, który swoim zasięgiem obejmuje powiaty:
- gostyński
- grodziski
- kościański
- leszczyński i miasto Leszno
- międzychodzki
- nowotomyski
- rawicki
- wolsztyński.
Głównym celem naszych działań jest pomoc w powrocie na rynek pracy ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym (chcemy pomóc minimum 189 osobom). Są to między innymi osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne, uzależnione, czy w kryzysie bezdomności.
Swoją uwagę skupiamy jednak nie tylko na osobach zagrożonych wykluczeniem, ale też na kadrze i pracownikach już działających na naszym terenie podmiotów ekonomii społecznej (PES), w tym przedsiębiorstw społecznych (PS).
Działania projektowe dzielimy na: animację lokalną, tworzenie i wspieranie PES/PS w bieżącym działaniu oraz w w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, wsparcie działań reintegracyjnych, wsparcie finansowe tworzenia i utrzymania miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych.
Brzmi skomplikowanie? W praktyce:
- budujemy współpracę i partnerstwa w mniejszych lub większych miejscowościach
- poszerzamy świadomość mieszkańców na temat ekonomii społecznej
- motywujemy do działań, które ją rozwijają
- inicjujemy powstawanie grup inicjatywnych
- edukujemy i informujemy
- szkolimy i doradzamy przedsiębiorstwom społecznym w specjalistycznych tematach (np. biznesowych, prawnych, finansowych, marketingowych)
- wzmacniamy ich potencjał kadrowy
- tworzymy miejsca pracy (naszym celem są 172 miejsca!) i pomagamy je utrzymać
- wspieramy liderów lokalnych
- zwracamy uwagę na usługi społeczne
- pomagamy tworzyć indywidualne plany reintegracji
Wszystko po to, aby budować silną rolę ekonomii społecznej w codziennym życiu. Partnerem naszych działań jest Miasto Leszno, reprezentowane przez MOPR.
Planowane efekty uzyskane w wyniku realizacji projektu:
- Liczba osób niezatrudnionych objętych wsparciem w programie osoby - 189
- Liczba miejsc pracy utworzonych w przedsiębiorstwach społecznych – 172
- Liczba miejsc pracy dla których zachowana została trwałość 6 miesięcy - od zakończenia okresu finansowania utrzymania miejsca pracy - 172
- Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu - 122
- Liczba podmiotów ekonomii społecznej objętych wsparciem – 94
- Liczba objętych wsparciem mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych) – 30
- Liczba osób w kryzysie bezdomności lub dotkniętych wykluczeniem z dostępu do mieszkań, objętych wsparciem w programie – 5
- Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 50
Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej działa zgodnie ze Standardami Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Koordynatorką projektu jest Anna Kaczmarek: anna.kaczmarek@pisop.org.pl, 534-202-744.
Koordynatorką merytoryczną projektu jest Anna Jądrzyk: anna.jadrzyk@pisop.org.pl, 534-205-699.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków EFS+/FST oraz z budżetu państwa w ramach FEW 2021-2027.
Wartość projektu: 21 271 203,00 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 14 889 842,10 zł
Stowarzyszenie Centrum PISOP jako Realizator projektu pn. LOWES – Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES Leszno) ogłasza z dniem dzisiejszym, 03.06.2024 r. nabór wniosków na wsparcie reintegracyjne.
Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, do wyczerpania środków.
Wnioski na wsparcie reintegracyjne dotyczyć mają działań z zakresu reintegracji społecznej i reintegracji zawodowej, skierowanych bezpośrednio do pracownika i/lub zespołu odbiorcy wsparcia reintegracyjnego (przedsiębiorstwa społecznego).
Wydatki w ramach wsparcia reintegracyjnego mają na celu zwiększenie możliwości udziału w życiu społecznym i zawodowym osoby objętej Indywidualnym Planem Reintegracyjnym.
Kto może składać wnioski
Wsparcie reintegracyjne dotyczy wyłącznie nowo utworzonych miejsc pracy w przedsiębiorstwie społecznym i może być świadczone również bez przyznawania wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsca pracy.
Wniosek może składać przedsiębiorstwo społeczne z subregionu leszczyńskiego (powiaty: gostyński, grodziski, kościański, leszczyński i miasto Leszno, międzychodzki, nowotomyski, rawicki, wolsztyński), które utworzyło nowe miejsce pracy dla osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym, tj.:
1. Osoba długotrwale bezrobotna
2. Osoba z niepełnosprawnością
3. Absolwent Centrum Integracji Społecznej
4. Absolwent Klubu Integracji Społecznej
5. Osoba uprawniona do specjalnego zasiłku opiekuńczego
6. Osoba usamodzielniana
7. Osoba z zaburzeniami psychicznymi
8. Osoba, która uzyskała w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.
Szczegółowy opis powyższych przesłanek umieszczono w załączniku.
Pracownik musi mieszkać na terenie subregionu leszczyńskiego.
Na co można otrzymać wsparcie finansowe
1. W ramach wsparcia reintegracyjnego dopuszczalne jest w szczególności finansowanie następujących kategorii wydatków:
a. Wsparcie specjalistów: doradca zawodowy, trener pracy, coach, psycholog, mentor, superwizor, ekspert przez doświadczenie, grupy samopomocowe.
b. Wsparcie edukacyjne: kursy, szkolenia i warsztaty w zakresie umiejętności społecznych; grupy samokształceniowe; kursy i szkolenia zawodowe; podnoszenie poziomu wykształcenia; spotkania sieciujące; pozostałe formy kształcenia i podnoszenia kompetencji i kwalifikacji.
c. Wsparcie integracyjne (dla pracowników PES/PS): wyjazdy i spotkania integracyjne i integracyjno-edukacyjne; imprezy okolicznościowe; korzystanie z lokalnej oferty kulturalnej (np. teatr, kino, koncerty), grupy samopomocowe.
d. Wsparcie związane z wykluczeniem komunikacyjnym: zakup biletów; dofinansowanie zakupu środka transportu (np. rower, hulajnoga, skuter itp.).
e. Inne wynikające z IPR.
Katalog wydatków w ramach wsparcia reintegracyjnego ma charakter otwarty, lecz powinien mieć logiczny związek z potrzebami osoby wynikającymi z danych i informacji zawartych w IPR.
Dopuszczalny jest udział w części działań reintegracyjnych pozostałych członków zespołu Odbiorcy wsparcia reintegracyjnego (przedsiębiorstwa społecznego).
OWES Leszno ściśle współpracuje z podmiotami zatrudnienia socjalnego (CIS, KIS), które dysponują listą specjalistów oraz kursów dla nowozatrudnionych pracowników w przedsiębiorstwie społecznych.
Lista usług CIS/KIS umieszczona została w załączniku.
Wysokość i czas trwania wsparcia finansowego
1. Dofinansowanie realizacji IPR powiązane jest z wypłatą wsparcia reintegracyjnego.
2. W całym okresie realizacji IPR wynosi średnio 3830,00 zł na jednego pracownika. Maksymalna kwota wsparcia wynosi do 300% minimalnego wynagrodzenia za pracę (zgodnie z wartością tego wskaźnika obowiązującą na dzień podpisania umowy o udzielenie wsparcia reintegracyjnego) na jednego pracownika.
3. Dofinansowanie przyznawane jest w kwotach netto – podatek od towarów i usług VAT nie może być finansowany ze środków wsparcia reintegracyjnego.
4. Wydatki w ramach wsparcia reintegracyjnego mogą być ponoszone wyłącznie w okresie realizacji IPR.
5. Potrzeba wybranego wsparcia musi wynikać z zapisów IPR nowo zatrudnionego pracownika.
Procedura naboru wniosków na wsparcie reintegracyjne
I ETAP
WYBÓR PODWYKONAWCY USŁUGI REINTEGRACYJNEJ
Przedsiębiorstwo społeczne zobowiązane jest w pierwszej kolejności zweryfikować możliwość realizacji usługi - wsparcia/ kursu spośród listy usług oferowanych przez CIS/KIS – lista usług wsparcia PZS stanowi załącznik do ogłoszenia o naborze.
W tym celu:
- przedsiębiorstwo społeczne składa zapytanie drogą e-mailową do wybranego CIS/KIS o termin realizacji oraz szczegóły danej usługi wsparcia (m.in. koszt), którą jest zainteresowane;
- w przypadku, gdy dana usługa oferowana jest przez kilka CIS/KIS zapytanie kierujemy do każdego CIS/KIS, który ma w ofercie daną usługę;
- CIS/KIS udziela informacji przedsiębiorstwu społecznemu o szczegółach danej usługi (o terminie realizacji, kosztach itp.);
- brak odpowiedzi CIS/KIS na przesłane przez przedsiębiorstwo społeczne zapytanie o możliwość realizacji wskazanej usługi w ciągu trzech dni roboczych jest jednoznaczne z odpowiedzią odmowną;
- w przypadku otrzymania ofert od dwóch lub więcej CIS/KIS przedsiębiorstwo załącza do wniosku wszystkie otrzymane oferty;
- w przypadku odmowy lub braku odpowiedzi CIS/KIS, przedsiębiorstwo społeczne jest uprawnione do pozyskania trzech ofert potencjalnych wykonawców nie będących podmiotem zatrudnienia socjalnego. Oferty te można pozyskać ze stron internetowych potencjalnych wykonawców. Nie jest dopuszczalne przedstawianie ofert pozyskanych w rozmowie telefonicznej.
II ETAP
ZŁOŻENIE WNIOSKU
1. Po dokonaniu wyboru usługodawcy w etapie I - przedsiębiorstwo społeczne składa do OWES Leszno prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, tj.:
- ofertą/ami realizacji usługi przez CIS/KIS
lub w przypadku odmowy realizacji usługi przez CIS/KIS potwierdzenie wysyłki zapytania np. e-mail do CIS/KIS wraz z trzema ofertami potencjalnych wykonawców nie będących podmiotem zatrudnienia socjalnego;
- dokument potwierdzający spełnienie dodatkowych przesłanek przez nowozatrudnionego pracownika zgodnie z art. 2, punkt 6, litery b, d, e, g, h, i oraz l ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (np. zaświadczenie z PUP, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności);
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
- oświadczenie o pomocy de minimis
- oświadczenie dotyczące podwójnego finansowania.
2. Wnioski należy składać w formie papierowej w siedzibie OWES Leszno ul. Słowiańska 59, 64- 100 Leszno lub drogą pocztową na adres ul. Słowiańska 59, 64 - 100 Leszno.
III ETAP
OCENA WNIOSKU
1. Wsparcie udzielone zostanie podmiotom, które:
złożą prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami,
otrzymają pozytywną opinię OWES Leszno i Specjalistki ds. reintegracji,
podpiszą Umowę z OWES Leszno.
2. OWES Leszno wraz z specjalistką ds. reintegracji dokonuje oceny wniosku.
3. Decyzja o przyznaniu dofinansowania zostanie podjęta na podstawie oceny formalnej i merytorycznej wniosku oraz dostępności środków.
4. OWES Leszno dokonuje oceny złożonych wniosków w terminie 14 dni od wpłynięcia wniosku, maksymalnie do 30 dni od wpłynięcia wniosku.
5. Po uzyskaniu pozytywnej opinii OWES Leszno podpisuje umowę o udzielenie wsparcia reintegracyjnego z przedsiębiorstwem społecznym.
IV ETAP
ROZLICZENIE ŚRODKÓW, REFUNDACJA
1. Po zrealizowanej usłudze wsparcia reintegracyjnego przez nowozatrudnionego pracownika, przedsiębiorstwo społeczne pokrywa koszty faktury wystawionej przez podmiot zatrudnienia socjalnego (CIS/KIS) lub podmiot komercyjny za zrealizowaną usługę, a następnie przedsiębiorstwo społeczne składa zestawienie poniesionych wydatków w ramach wsparcia reintegracyjnego (zgodnie z załącznikiem w Umowie) z kopią faktur/rachunku do OWES Leszno o refundację.
2. OWES Leszno dokonuje refundacji wydatków przedłożonych przez przedsiębiorstwo społeczne na realizację IPR. Refundacja dokonywana będzie na bieżąco wraz z realizacją założeń wynikających z IPR.
Zapisy końcowe
1. OWES Leszno zastrzega sobie prawo do realizacji wsparcia reintegracyjnego pod warunkiem posiadania środków finansowych na udzielenie tego wsparcia.
2. OWES Leszno zastrzega sobie prawo udzielenia wsparcia w kwocie niższej, niż wskazana we wniosku. W takim przypadku podmiot wnioskujący o udzielenie wsparcia zobowiązany jest do przedstawienia zaktualizowanego wniosku. Nieprzedłożenie zaktualizowanego wniosku w wyznaczonym terminie jest jednoznaczne z rezygnacją z przyznanego wsparcia.
3. OWES Leszno zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w niniejszym Regulaminie, wynikających w szczególności z decyzji Instytucji Zarządzającej (IZ), zmian przepisów prawa i wytycznych horyzontalnych związanych z przedmiotowym wsparciem. Wszelkie zmiany Regulaminu mają zastosowanie do wniosków o udzielenie wsparcia reintegracyjnego złożonych po wejściu w życie tych zmian, chyba że konieczność zmian dotyczących wniosków już złożonych i umów zawartych przed wejściem w życie tych zmian wynika z dokumentu, na podstawie którego wprowadzane są zmiany.
4. Wszystkie wspomniane wzory dokumentów znajdują się w załącznikach.
Osoba do kontaktu
Specjalistka ds. reintegracji Magdalena Żółtyszek
e-mail: magdalena.zoltyszek@pisop.org.pl
tel.: 534 202 744
Próbujesz wejść do świata ekonomii społecznej, ale na każdym kroku spotykasz niezrozumiałe pojęcia? Chcesz lepiej zrozumieć sens naszych działań? Przygotowaliśmy dla ciebie słowniczek najważniejszych pojęć.
Ekonomia społeczna (przedsiębiorczość społeczna) - to połączenie działalności gospodarczej ze społeczną. Pomaga znaleźć zatrudnienie osobom zagrożonym wykluczeniem (np. długotrwale bezrobotnym, z niepełnosprawnościami), tworzy miejsca pracy. W jej centrum znajduje się człowiek – niejednokrotnie słabszy, zmagający się z trudnościami i potrzebujący wsparcia.
Osoba zagrożona wykluczeniem społecznym - bezrobotna (w tym długotrwale), z niepełnosprawnością, z zaburzeniami psychicznymi, osoba usamodzielniana, absolwent/ka centrum integracji społecznej lub klubu integracji społecznej, osoba opuszczająca zakład karny lub poprawczy, osoba starsza (powyżej 60 r. ż.), osoba, która uzyskała w RP status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.
Przedsiębiorstwa społeczne - to miejsca, które zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. To między innymi spółdzielnie socjalne, fundacje i warsztaty terapii zajęciowych. W subregionie leszczyńskim działają one najczęściej w branżach: gastronomicznej, edukacyjnej, sprzątania i pielęgnacji zieleni.
Osoba bierna zawodowo - osoba pozostająca bez pracy, gotowa do jej podjęcia i aktywnie poszukująca zatrudnienia, która nie jest zarejestrowana w rejestrze urzędu pracy jako bezrobotna. To także studenci studiów stacjonarnych, osoby będące na urlopie wychowawczym, emeryci oraz renciści.
Osoba bezrobotna - osoba pozostająca bez pracy, gotowa do podjęcia pracy i aktywnie poszukująca zatrudnienia, która jest zarejestrowana w rejestrze urzędu pracy jako bezrobotna.
Osoba bezrobotna - pozostająca w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres poniżej 12 miesięcy.
Osoba długotrwale bezrobotna - pozostająca w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat – z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego.
Indywidualny plan reintegracyjny (IPR) – dokument opracowywany dla każdej zatrudnionej osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym, do której został udzielony instrument wsparcia (np. środki na utworzenie miejsca pracy).
Reintegracja społeczna – działania służące odbudowaniu lub nabyciu i podtrzymaniu umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu, w tym rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych.
Reintegracja zawodowa – działania służące zdobyciu nowych kwalifikacji, kompetencji, wiedzy i umiejętności w celu odbudowania lub uzyskania i podtrzymania zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy i awansu zawodowego, w tym rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych.