CAMP, czyli Centrum Aktywnych Mieszkańców w Poznaniu powstało z myślą o organizacjach społecznych, działaczach lokalnych oraz mieszkańcach Wielkopolski.
To połączenie dwóch elementów – MIEJSCA i LUDZI.
MIEJSCA, które:
• daje możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie działań społecznych oraz wymiany doświadczeń
• oferuje przestrzeń do pracy dla liderów społecznych
• dostarcza nowych rozwiązań ułatwiających działalność społeczną
• daje możliwość udziału w wydarzeniach dla mieszkańców Wielkopolski z udziałem organizacji społecznych.
LUDZI, czyli:
• aktywnych mieszkańców Wielkopolski, którzy chcą angażować się w działania społecznie oraz korzystać z oferty wielkopolskich organizacji społecznych
• działaczy organizacji społecznych i liderów lokalnych, którzy współtworzą ofertę CAMP
• kadry CAMP, która kreuje działania w Centrum.
Partnerami projektu są: Miasto Poznań, norweska spółka SoCentral.
Ofertę projektu CAMP kierujemy do:
- mieszkańców Wielkopolski – zachęcamy was do aktywności społecznej, abyśmy wspólnie tworzyli przestrzeń do dyskusji nt. obywatelskości i współpracy.
- organizacji pozarządowych (NGO) z subregionu poznańskiego (powiaty: szamotulski, obornicki, poznański, Poznań, gnieźnieński, wrzesiński, średzki, śremski) – odpowiadamy na potrzeby szkoleniowo-doradcze organizacji, w tym celu udostępniamy pomieszczenia, w których możecie działać. Podejmujemy także inicjatywy na rzecz integracji sektora i inicjowania współpracy z samorządem lokalnym i biznesem.
- organizacji pozarządowych (NGO) z Wielkopolski – wspieramy was w skutecznym działaniu, szczególnie skupiamy się na na obszarach o mniejszej aktywności społecznej, podejmujemy inicjatywy na rzecz integracji sektora i budowania współpracy międzysektorowej oraz wypracowujemy nowe rozwiązania ułatwiające działania NGO.
CAMP jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Centrum PISOP i Fundacji NIWA Edukacji i Rozwoju od 2018 roku.
Koordynatorką projektu jest Joanna Piechocka, joanna.piechocka@pisop.org.pl, 534 205 699.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Justyna Schaefer-Kurkowiak
Centrum Aktywnych Mieszkańców w Poznaniu z siedzibą na Chwaliszewie jest nie tylko miejscem dla aktywnych NGO i mieszkańców, ale też jest przez nich tworzone i wypełnione działaniami, które to właśnie oni chcą kreować.
UDOSTĘPNIAMY POMIESZCZENIA na potrzeby działalności organizacji społecznych i aktywnych mieszkańców Wielkopolski:
- biurka coworkingowe (8 biurek, po 4 biurka w 2 pokojach) – wynajmowane na godziny lub całodniowo
- sale na spotkania, warsztaty, szkolenia (3 sale)
- miejsce spotkań podmiotów, np. Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
- miejsce prowadzenia konsultacji społecznych z NGO, np. podczas konsultacji Programów Współpracy, czy innych ważnych dokumentów strategicznych.
Udostępnione pomieszczenia mają łącznie 120 m2. Są to:
Pokój | Powierzchnia | Opis | Dostępność |
Bimba | 23 m2 | Salka ze stołami, krzesłami i tablicą flipchart. Najlepiej sprawdzi się do szkoleń, warsztatów | Sprawdź dostępność |
Fyrtel | 17 m2 | Salka ze stolikiem, fotelami, pufami, tablicą. Idealny na spotkania indywidualne lub w mniejszym gronie | sprawdź dostępność
|
Antrejka | 15 m2 | Pokój, w skład którego wchodzą biurka, przy których możecie umówić się na spotkania lub popracować na komputerze | Sprawdź dostępność |
Eka | 12 m2 | To najmniejszy, najbardziej odosobniony pokój, w sam raz do pracy w samotności lub w mniejszej grupie
| Sprawdź dostępność |
UDOSTĘPNIAMY SPRZĘT I PLATFORMY - w związku z coraz większą liczbą działań przenoszonych do sieci dajemy Wam możliwość wynajmu:
- sprzętu do webinariów np. kamery, mikrofonu, itp.
- miejsca na naszych platformach do prowadzenia zajęć – w tym m.in. Zoom czy ClickMeetingu.
CAMP mieści się w lokalu na partnerze, dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nasze pokoje są wyposażone w sprzęt (ksero, drukarka, rzutnik, internet), meble biurowe (biurka, szafy, stoły, krzesła) oraz kuchnię i toaletę.
Pomieszczenia są udostępniane na podstawie Regulaminu Zasad korzystania z przestrzeni CAMP.
Aby je zarezerwować wypełnij formularz:
W ramach projektu „CAMP – Centrum Aktywnych Mieszkańców w Poznaniu” odpowiadamy na potrzeby organizacji pozarządowych (NGO) z subregionu poznańskiego (powiaty: szamotulski, obornicki, poznański, Poznań, gnieźnieński, wrzesiński, średzki, śremski) poprzez:
1. udostępnianie i współdzielenie pomieszczeń i sprzętu przy ul. Chwaliszewo 75 do:
• codziennej działalności – możecie korzystać z przestrzeni biurowej, salki szkoleniowej, salki doradczej, sprzętu i łącza internetowego. Przestrzeń CAMP dostępna jest 4 dni w tygodniu. Jesteście zainteresowani? Sprawdźcie wolne terminy.
• organizacji wspólnych działań – możecie włączać się w działania CAMP realizowane przy ul. Chwaliszewo 75 kierowane do mieszkańców Poznania.
2. szkolenia m.in. w zakresie tworzenia projektów, pozyskiwania pieniędzy na ich realizację, księgowości, promocji itp.
3. doradztwo m.in. w zakresie konsultacji projektów, źródeł finansowania, promocji wydarzeń itp.
4. działania na rzecz integracji III sektora.
Aktualną ofertę CAMP znajdziecie w Aktualnościach i na profilu CAMP na Facebooku. Możecie także skontaktować się z Piotrem (piotr.kotlarek@pisop.org.pl) i sprawdzić co obecnie planujemy!
Projekt „CAMP – Centrum Aktywnych Mieszkańców w Poznaniu” kierujemy do organizacji pozarządowych z całej Wielkopolski. Proponujemy Wam:
1) doradztwo specjalistyczne m.in. księgowe, prawne, z pozyskiwania środków, ewaluacji, zarządzania.
2) szkolenia m.in. z zarządzania, promocji, księgowości, aspektów prawnych, ewaluacji.
3) tworzenie otwartej platformy do dyskusji i inspiracji m.in. poprzez organizowanie konsultacji, inicjowanie projektów partnerskich z udziałem jednostek samorządu terytorialnego i biznesu, sieciowanie organizacji, działanie na rzecz integracji sektora.
4) promocję inicjatyw społecznym, m.in. poprzez organizację Konkursu Działania Godne Uwagi nagradzającego dobre praktyki działań NGO i grup nieformalnych.
Pracujemy także nad rozwiązaniami, które mają ułatwić Wam działanie m.in. w obszarze współpracy z samorządem, z biznesem, zarządzaniu projektami, fundraisingu, czy angażowania wolontariuszy. Efekty naszej dotychczasowej pracy znajdziecie TUTAJ.
Aktualną ofertę CAMP znajdziecie w Aktualnościach i na profilu CAMP na Facebooku. Możecie także skontaktować się z Moniką Wieczorek (monika.wieczorek@pisop.org.pl) i sprawdzić co obecnie planujemy!
W nasze działania angażujemy mieszkańców całego województwa wielkopolskiego, tworząc miejsce do dyskusji na ważne społeczne tematy. Zapraszamy Was do udziału w naszych wydarzeniach takich jak:
1) dzień otwarty w CAMP.
2) spotkania i debaty z udziałem ekspertów dot. m.in. aktywności obywatelskiej, działalności organizacji społecznych, wolontariatu itp.
3) doradztwo m.in. dotyczące zakładania fundacji i stowarzyszeń, pozyskiwanie pieniędzy na działania społeczne.
4) spotkania/wydarzenia organizowane na terenach, gdzie aktywności społeczna jest niewielka.
Partnerami projektu „CAMP – Centrum Aktywnych Mieszkańców w Poznaniu” są:
1) Miasto Poznań, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Oddział Koordynacji Współpracy z NGO – partner samorządowy
Oddział realizuje działania dot. współpracy z poznańskimi organizacjami pozarządowymi m.in. przygotowuje Roczny Program Współpracy, ogłasza konkursy, promuje środowiska poznańskich NGO i ideę wolontariatu.
W projekcie wspiera realizację działań na rzecz organizacji z subregionu poznańskiego m.in.:
- organizację debat i wydarzeń integrujących
- badanie potrzeb organizacji
- upowszechnianie wypracowanych rozwiązań
- promocję działań projektowych.
2) SoCentral – partner biznesowy
SoCentral funkcjonuje od 2012 roku, jako spółka z o.o. m.in. w celu zwiększenia zrównoważonego
rozwoju. Działa dla podmiotów społecznych, jednostek samorządu terytorialnego, firm i startupów, którzy szukają innowacyjnych rozwiązań. Tworzy zasady i modele działania. W ramach prowadzonego Inkubatora zrzesza i współpracuje z 200 NGO.
W projekcie:
- dzieli się swoimi praktykami i rozwiązaniami stosowanymi w Norwegii na rzecz NGO i współpracy z biznesem podczas wydarzeń w CAMP
- wspiera wypracowywanie nowych rozwiązań dla organizacji pozarządowych (m.in. w ramach innowacji społecznych na podstawie doświadczeń Inkubatora Innowacji Społecznych)
- konsultuje wypracowane rozwiązania
- organizuje wizytę studyjną w Norwegii
- uczestniczy w wizycie studyjnej w Polsce.